UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat klimatizaci?

Dopřejte si příjemné ochlazení v horkých dnech přímo u vás doma. Nemusí jít zrovna u studenou sprchu nebo vaši oblíbenou zmrzlinu. O účinné ochlazení a příjemný spánek během tropických nocí se postará domácí klimatizace. Kromě onoho vytouženého vychlazení místnosti toho ovšem může dokázat ještě mnohem více. Třeba filtrovat nebo zvlhčit vzduch či mohou fungovat i jako topení a nahradit tak klasický radiátor. Jak ovšem vybrat tu správnou, aby vám sloužila přesně tak, jak jste si vysnili?

jak-vybrat-klimatizaci

Jak silnou vybrat klimatizaci? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vybrat domácí klimatizaci

Základní otázkou, kterou byste si měli před nákupem samotným položit je to, jak často bude klimatizace v provozu a o jak velký prostor se bude jednat. Klimatizačních jednotek existuje hned několik typů:

  • nástěnné
  • přenosné
  • kazetové
  • podstropně-parapetní
  • okenní


Nástěnné klimatizace jsou oblíbeným řešením pro svoje jednoduché upevnění na stěnu.

Mobilní typ si můžete snadno přemístit do jiné místnosti podle vašich momentálních potřeb.

Kazetový typ je populární především pro svoje umístění. Instaluje se totiž do stropních podhledů, takže je svým vzhledem velice nenápadný. Zároveň zaručuje i tichý provoz.

potreby-pro-kutily

Podstropně-parapetní provedení se instaluje buď do stropu nebo pod okenní parapet, a to jak v horizontální, tak i ve vertikální poloze.

Možností je i okenní klimatizace, která se umísťuje zčásti ven a zčásti je v místnosti. Nevýhodou je ovšem její větší hlučnost.

A právě hlučnost je dalším parametrem, který stojí za důkladné uvážení. Přenosné klimatizace se vyznačují větší hlučností. U ostatních typů se pak setkáte nejčastěji s úrovní hluku v hodnotách kolem 40 dB. Podle velikosti místnosti se pak zaměřte na výkon konkrétního modelu. Počítejte s tím, že pro 1 m3 místnosti je potřeba chladící výkon cca 30 W.  

Pokud budete mít klimatizační jednotku na viditelném místě, v neposlední řadě se zaměřte i na její design.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: