UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat kolo?

Rozhodli jste se, že začnete sportovat a zvolili jste si cyklistiku? Nebo chcete mít kolo jako ekologický a praktický dopravní prostředek? Jízda na kole má na fyzické i psychické zdraví prokazatelně velmi pozitivní vliv. Pomáhá posilovat svaly a snižovat hladinu tuku v krvi. Benefitů je ještě mnohem více. Abyste si však tento sport mohli vychutnat naplno, bude nutné se poohlédnout po takovém kole, které bude plně vyhovovat vašemu věku, fyzickém zdatnostem a tělesné konstituci. Jak tedy takové jízdní kolo vybrat a na co se zaměřit?

jak-vybrat-kolo

Crossové kolo jak vybrat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Podle čeho vybírat kolo

Základem je zvolit si vhodný typ jízdního kola.

To může být:

  • městské
  • krosové
  • trekingové
  • silniční
  • horské


Městské jízdní kolo, jak už sám název napovídá, je vhodné pro jízdu po městě. Můžete se na něm vypravit do města na nákup nebo si vyřídit různé záležitosti. Snadno se na něm dopravíte i do práce, a to především z toho důvodu, že je vybavený sníženým rámem uzpůsobeným pro snadnější nasedání.

Silniční jízdní kolo je jako stvořené pro hladké cesty a asfaltové povrchy. Odlehčené rámy jako je dural se postarají o bezproblémovou jízdu. Úzké pláště vám pak pomohou svištět vysokou rychlostí v lehkosti. Tento typ je také typický nízkým posazením řídítek, a to z důvodu co nejnižšího odporu vzduchu.

Horské jízdní kolo se hodí pro outdoorové vyjížďky. Hravě zvládne i drsný terén jako jsou polní a lesní cesty. Převody vám zajistí snazší jízdu do kopců. Tento typ také disponuje lepším brzdovým systémem. Vybaven je také odpruženou přední vidlicí, která lépe tlumí případné otřesy.

potreby-pro-kutily

Krosové a trekingové jízdní kolo je svým provedením univerzální a hodí se tak jak na asfalt, tak i do terénu. Jsou vybavena užšími koly s větším průměrem.

Poměrně novinkou je pak typ gravel, který se řadí mezi tzv. hybridy. Je totiž takovou kombinací silničního a horského kola, takže se s nimi perfektně jezdí jak na silnici, tak i v terénu.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: