Jak vybrat lyže?

První a nejzásadnější otázkou při výběru lyží je, jak zdatný jste lyžař. Podle úrovně lyžařské zdatnosti se totiž odvíjí většina parametrů sjezdových lyží. Lyžařské úrovně se dělí na 4 kategorie – začátečník, pokročilý lyžař, sportovní lyžař a závodní lyžař.

jak-vybrat-lyze

Jak dlouhé carving vybrat lyže? (Zdroj: Dudlu.cz & MidJourney.com)

Jak si vybrat lyže

  1. Jste-li začátečníci, kteří se sjezdovým lyžováním teprve začínají, nebo se na nich ještě necítíte jistě, pak jsou pro vás nejvhodnější měkcí lyže s kompozitovým jádrem. Jsou snadno ovladatelné a nebudou vám během sjezdu klást velký odpor, což usnadňuje vedení oblouku. Nejsou ale vhodné na vysoké rychlosti.

  2. Jste-li pokročilý lyžař, který zvládne sjet sjezdovky všech úrovní bez vyšších ambicí a spíš než rychlou jízdu preferujete pohodový sjezd, pak vyberte tvrdší lyže s dřevěným jádrem. Takové lyže vás podrží na tvrdším sněhu a v klidu zvládnete i střední rychlosti. Pro jejich ovládání nebudete muset vynaložit příliš velkou sílu.

  3. Sportovní lyžař se nebojí razantní a rychlé jízdy a neustále se chce zlepšovat. Lyžování pro něj není rekreaci, ale spíš sportem. Jste-li to vy, vyberte tvrdé sportovní lyže s dřevěným jádrem obohaceným o titanal, který výrazně zvyšuje jejich tvrdost. Lyže budou stabilní při vysokých rychlostech a budou dobře držet na tvrdém podkladu. K jejich ovládání budete muset vynaložit značnou dávku síly, dynamiky a technické zdatnosti. Závodní lyžaři vyžadují od svých lyží naprostou přesnost a enormní tvrdost.

  4. Dalším kritériem výběru je, v jakém terénu budete lyžovat. Upravená sjezdovka snese lyže typu slalomka, obřačka, allround nebo allmountain. Lyže do volného terénu se nazývají freeride. Do snowparku musíte zvolit lyže typu freestyle.

  5. A nakonec délka lyží - ta závisí na zdatnosti, osobních preferencích lyžaře a typu lyží. Ideální délka lyží pro začátečníka a rekreační sjezdaře je někde mezi výškou brady a nosu. Čím kratší lyže, tím jsou lépe ovladatelnější, ale méně stabilní při vyšších rychlostech. Delší lyže jsou zase stabilnější při vyšších rychlostech, ale hůře se ovládají.


Pro Dudlu napsala: Hana Došlová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: