UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat ručník?

Krátká sprcha, dlouhá koupel i rychlé opláchnutí obličeje. Všechno končí stejně – sáhnutím po ručníku. Po takovém, který voní, absorbuje a hladí. Neškrábe a nedrhne. Jak toho ale dosáhnout?

jak-vybrat-rucnik

Jak vybrat frote ručník? (Zdroj: Dudlu.cz & MidJourney.com)

Začíná to výběrem

Víte, pokud si vyberete nekvalitní kousek, tak to ani ta nejlepší péče nezachrání. Důležitá je délka vláken – tedy uváděná gramáž. Ta by u froté ručníků nikdy neměla jít pod 400 g/m3. Alternativou k tomuto klasickému materiálu jsou bambusové ručníky. Pomalu se dostávají do českých domácností a lidé jim propadají. Aby taky ne - bambusová vlákna jsou hypoalergenní, rychle schnou a jsou odolná vůči plísním a bakteriím.

Z obchodu rovnou do pračky

Jsou nové, tak proč? Protože praní ručníků před jejich prvním použitím je srovná. Doslova. Uvolněná vlákna se zatáhnou a osušky tím získají svůj tvar. Navíc tak tkaninu zbavíte prachu a všeho, co se na ní dostalo, než se ona dostala k vám. Ideální je prohnat nové ručníky bubnem pračky rovnou dvakrát. Pokud se vám nechce čekat, alespoň jedno praní je naprostou nutností.

Jak a čím prát?

Ať už poprvé, nebo posté, návod na to, jak správně prát ručníky je pořád stejný. Základem je třídění podle barev. Vyhnete se tak nechtěnému obarvení a změny tónu. Jasně, existuje spousta fíglů, jak se vyhnout tomu, aby jedna zbloudilá ponožka zničila zbytek prádla v pračce. Speciální prášky, ubrousky i gely. I tak se ale třídění vyplatí. Věřte mi.

Když už máte roztříděno, přichází na řadu výběr pracího prostředku. Snažte se vyvarovat klasickým sypkým práškům. Občas mají problémy s rozpustností a vy pak máte problémy se zaschlými bílými fleky. Gely, prací míčky nebo mýdla na praní bývají šetrnější. Tak jako tak to nepřežeňte s množstvím. Méně znamená více. Vyhnete se tak obaleným vláknům a snížené absorpční schopnosti. K tomu také dochází při používání aviváže. Na tu proto při praní ručníků rovnou zapomeňte.

Vyvářet, či nevyvářet?

Ty tam jsou doby, kdy se prádlo vyvářelo a desinfikovalo. Moderní prací prostředky jsou schopné zbavit se skvrn a eliminovat bakterie i plísně už při 40 °C. Maximální teplota by ale rozhodně neměla přesáhnout 60 °C. Vlákna se tím zbytečně namáhají a ručník rychleji ztrácí svoji měkkost a hebkost. Pokud si nebudete jistí, vždycky můžete zkontrolovat štítek. Tam je doporučená teplota jasně daná.

Suchý ručník, dobrý ručník

Když už víme, jak prát froté ručníky (a nejen je), čeká nás poslední krok. Sušení. Ideálním a nejšetrnějším způsobem je klasické schnutí na vzduchu. Sušička vám sice ručníky načechrá, ale zároveň jim dá také mnohem víc zabrat. A topení se rovnou vyhněte obloukem. Tedy pokud jste k němu mířili s vaším ručníkem.

Na sušení záleží, i když už jsou ručníky „v provozu“. Nenechávejte je jen tak někde povalovat. Neproschnou, zatuchnou a bakterie mají pré. Ani háčky nejsou zrovna trefa do černého. Je to to samé, akorát v bledě modrém (ještě, že tady barvy míchat můžeme). Nejlépe vám poslouží vodorovný držák, kde má tkanina dostatek prostoru k dokonalému proschnutí.

Tak voňavé a měkké ručníky bychom měli. Naposledy si zopakujeme v bodech, jak na to.

Vaše ručníky zůstanou měkké a voňavé, když:

  • nepodceníte výběr – minimální gramáž 400 g/m3

  • před prvním použitím je vyperete

  • prádlo roztřídíte podle barev

  • vyhnete se sypkému pracímu prášku a aviváži

  • budete prát na 40 °C

  • necháte volně uschnout na vzduchu.

Pro Dudlu sepsala: Radka Mácová | Edit: Andrea B.

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: