Jak vybrat motorovou pilu?

Motorová pila je pomocníkem využitelným v mnoha situacích. Je snadno přenosná a najde tak využití k různým účelům, ať už na zahradě nebo třeba v lese. Tohoto pomocníka ocení nejeden kutil pro kácení a následné zpracování dřeva, tesařské práce nebo nařezání palivového dřeva. Jak vybrat tu nejlepší motorovou pilu, která bude vyhovovat vašim potřebám a na co se při výběru zaměřit?

jak-vybrat-motorovou-pilu

Jak vybrat motorovou pilu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak si vybrat motorovou pilu

Při výběru motorové pily je třeba brát v potaz hned několik parametrů. Jedním z nich je druh pohonu. Motor v motorové pile může být:

  • spalovací
  • elektromotor
  • hydromotor
  • pneumatický motor


V případě častějšího využívání motorovky je jednoznačně lepší volbou benzínová varianta. Pokud ji chcete využít spíše na občasnější jednodušší práce, pak by vám mohlo vyhovovat elektrické provedení. V případě jednodušších činností si vystačíte s hobby provedením pily. Na náročnější úkony už to bude chtít profesionální motorovou pilu. Takovou zlatou střední cestou je pak motorová pila akumulátorová.

U elektrické motorové pily je velkou výhodou nižší pořizovací cena a také nenáročná údržba. Odměnou vám zároveň bude i tišší chod během provozu a absence zplodin. Nevýhodou je ale nutnost zapojení do sítě. Bez toho se ovšem obejdete u akumulátorové pily, kdy stačí jen akumulátor pravidelně dobíjet. Výhodou pil s benzínovým motorem je pak především jejich vyšší výkon, nevýhodou pak vyšší hlučnost a výfukové zplodiny.

potreby-pro-kutily

Další parametry motorových pil

  • výkon - pohybuje se v hodnotách 1 kW – 4 kW
  • délka lišty (vyčnívající pily) - u hobby variant se pohybuje v rozmezí 35-45 cm, u profesionálních pil to může být až 120 cm
  • hmotnost - podle ní se odvíjí komfort během používání - ty výkonnější mají logicky i vyšší hmotnost, což se ovšem může projevit na menším pohodlí během používání


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: