Jak vybrat paddleboard?

Paddleboarding si získává mezi sporty čím dál větší oblibu. Stačí jen popadnout prkno s pádlem a můžete vyrazit brázdit vodu. Může to být rybník, jezero, moře, zkrátka jakákoliv vodní hladina. Skvěle se při tom protáhnete, posílíte svalstvo, natrénujete balanc, a ještě navíc budete na čerstvém vzduchu. Díky správnému vybavení si tento vodní sport můžete užít opravdu naplno. Jak takový paddleboard vybrat a na jaké parametry byste se při jeho pořizování měli zaměřit?

jak-vybrat-paddleboard

Jak vybrat paddleboard? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Při rozhodování, jaký paddleboard vybrat, berte v potaz především to, zda patříte mezi začátečníky či zda už s tímto sportem nějaké zkušenosti máte. Pro začátečníky je totiž vhodnější spíše širší prkno, které se vyznačuje větší stabilitou. Pro zkušenější je pak vhodnou volbou prkno užší.

Setkat se můžete s pevnými nebo nafukovacími prkny. Ta pevná mají ve většině případů polystyrenová jádra. Nafukovací varianta vás potěší především pro svoji dobrou odolnost a také skladnost. Při výrobě se však na rozdíl od těch pevných nedají moc tvarovat.

Velikost paddleboardu vybírejte podle vaší hmotnosti. Setkat se můžete hned s několika různými typy paddleboardů. Jedním z nich je typ „allround“, který se vyznačuje svojí univerzálností. Je jako stvořený pro pádlování na poklidných vodách. Je velice stabilní. Dalším typem je „touring“. Ten je vhodnější spíše pro delší projížďky.

Vyznačují se užší špičkou, která stojí za vyšší rychlostí. Dalším typem je pak „race“, který je navržen především pro maximální skluz a je tak jako stvořený pro ty, kteří očekávají maximální výkon. Typ „fitness“ se hodí pro protahování nebo cvičení jógy. Má větší šířku a je vybavený úchyty. Posledním typem je pak „windsup“, což je jakási kombinace paddleboardu a windsurfingového plováku určeného spíše pro začátečníky. Je vhodné jej doplnit o nafukovací plachtu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu hračky pro vodní svět: