Jak vybrat plynový kotel?

Víte, jak vybrat plynový kotel? Plynový kotel je typ topného systému, který k ohřevu vody využívá zemní plyn nebo propan. Voda v kotli může být použita k vytápění vašeho domu nebo může být posílána potrubím do radiátorů a dalších částí domu, kde ohřívá vzduch.

jak-vybrat-plynovy-kotel

Jak vybrat plynový kotel? (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)

Plynové kotle jsou účinnější než elektrické kotle a jejich instalace je levnější. Nepotřebují také elektrickou přípojku ani komín. Pokud žijete v oblasti, kde jsou časté výpadky elektřiny, může pro vás být plynový kotel lepší volbou než elektrický.

Zde je několik věcí, které je třeba zvážit při výběru plynového kotle

  • Jaký typ zdroje paliva chci? Plynové kotle používají jako zdroj paliva buď zemní plyn, nebo propan, ale existují i kotle na olej. Olejové pece nevyžadují žádné odvětrávání, protože všechny odpadní plyny vypouštějí kouřovodem, který vede mimo dům.Olej je však dražší než zemní plyn, protože není tak snadno dostupný a jeho přeprava vyžaduje další kroky při výrobě.
  • Kolik tepla budu potřebovat? Rodina se dvěma dětmi bude potřebovat větší topný výkon než pár bez dětí, protože děti během spánku vytvářejí další tělesné teplo.
  • Plynové kotle jsou oblíbenou volbou mnoha majitelů domů. Jsou jednoduché na používání, účinné a efektivní při vytápění vašeho domova.

potreby-pro-kutily

Výhody plynového kotle?

Hlavní výhodou používání plynového kotle je, že vám může poskytovat teplou vodu na požádání. To znamená, že před sprchováním nebo praním prádla nemusíte čekat, až se voda ohřeje - stačí otočit kohoutkem a okamžitě se začne vyrábět horká voda.

Další výhodou používání plynového kotle je jeho neuvěřitelná účinnost ve srovnání s jinými typy topných systémů. Protože se plyn skladuje v lahvích, a ne proudí potrubím jako elektřina, nehrozí ztráty energie mezi lahví a radiátory nebo podlahovými topnými tělesy ve vaší domácnosti.

A konečně, pokud máte ve svém domě zavedený přívod zemního plynu, pak instalace nového plynového kotle není příliš nákladná (ušetříte také na měsíčních účtech za energie).

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová