Jak vybrat sedlo na kolo?

Sedlo to, jak prdel na hrnec. Dnes nebudeme řešit hrnce, ale sedlo pro vaše kolo. Myslíte to s ježděním na kole alespoň trošku vážně? Tak vás dříve nebo později nemine vybírání toho správného sedla.

jak-vybrat-sedlo-na-kolo

Jak vybrat sedlo na kolo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jasně, jako děcka jsme nic takového neřešili. Jezdili jsme na kolech neodpovídajících velikostí, o možnosti výběru sedla jsme neměli ani páru. Ale když už chcete honit nějaké ty kilometry a nepoužívat kolo jen jako přibližovadlo po vesnici, tak je výběr sedla velmi důležitý. Jak vybrat sedlo na kolo? Určitě to nezkoušejte někde na e-shopu podle barvy nebo tvaru, co se vám zrovna líbí.

Při výběru sedla zajděte do specializované prodejny, kde vám obtisknou půlky a s výběrem pomohou. To je hodně zjednodušeně řečeno, pojďme se na to podívat blíže. Vybírat sedlo běžte s jasným záměrem. Nepředpokládám, že někdo jde vybírat sedlo ještě dřív, než by se rozhodl, co vlastně chce jezdit. Není sedlo jako sedlo. Silniční, horské nebo takové hobby kolo mají úplně jiná sedla.

Když už si ujasníte, jak moc a jaké kolo budete využívat, tak začíná honba za nejlepším sedlem. Kde vybrat správné sedlo? Vaše první kroky povedou do specializované prodejny. V každé dobré prodejně, kde je možnost si sedla zakoupit, tak vám s výběrem pomohou. Trochu vás vyzpovídají, co a jak moc jezdíte. Nejsou to žádné vědmy, takže své drahocenné půlky obtisknete na gelovou podložku.

Žádná věda, jen si sednete na stoličku, která se díky gelu nahoře vytvaruje dle vašeho pozadí. Na základě posazení vaší sedací kosti a naměřených centimetrů vám doporučí sedlo. Máte vybráno? Kdepak. To, že vám sedlo padne rozměrově a typem, neznamená, že vám bude vyhovovat. Ve většině specializovaných prodejen mají k dispozici testovací sedla. Vy zaplatíte zálohu, která se pohybuje v různé výši, sedlo si vezmete domu a třeba týden či déle na něm poctivě jezdíte. Pokud vám sedne hned první, máte vyhráno, vrátíte testovací a koupíte si to své pravé.

Pokud vám nesedí nebo jen chcete vyzkoušet další, tak vyměníte testovací za testovací. Sedlo je jedna z nejdůležitějších komponent kola. Bohužel často velmi opomíjená. Závěrem bych vám ráda doporučila tzv. bikefitting. Bikefitting je individuální nastavení posedu na kole podle cílů a potřeb každého cyklisty. Vaše ježdění se tím posune zase o level výš a třeba už vás při jízdě nebudou tolik bolet záda.

Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení