UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat sedlo na kolo?

Sedlo to, jak prdel na hrnec. Dnes ale nebudeme řešit hrnce, ale sedlo pro vaše kolo. Myslíte to s ježděním na kole alespoň trošku vážně? Tak vás dříve nebo později nemine vybírání toho správného sedla. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

jak-vybrat-sedlo-na-kolo

Jak si vybrat sedlo na jízdní kolo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vybrat sedlo na jízdní kolo

Jasně, jako děcka jsme nic takového neřešili. Jezdili jsme na kolech neodpovídajících velikostí, o možnosti výběru sedla jsme neměli ani páru. Ale když už chcete honit nějaké ty kilometry a nepoužívat kolo jen tak po vesnici, tak je výběr sedla velmi důležitý. Jak vybrat sedlo na kolo?

Sedlo podle typu kola

Při výběru sedla zajděte do specializované prodejny, kde vám obtisknou půlky a s výběrem pomohou. To je hodně zjednodušeně řečeno, pojďme se na to podívat blíže. Vybírat sedlo běžte s jasným záměrem. Nepředpokládám, že někdo jde vybírat sedlo ještě dřív, než by se rozhodl, jak chce vlastně jezdit. Není sedlo jako sedlo. Silniční, horské nebo takové hobby kolo mají úplně jiná sedla.

Ve specializované prodejně kol vás nejprve trochu vyzpovídají, aby od vás získali co nejvíce informací, a podle toho vám doporučili vhodné sedlo. Nejsou to žádné vědmy, takže své drahocenné půlky obtisknete na gelovou podložku.

Změření hýždí

Měření hýždí není žádná věda, jen si sednete na stoličku, která se díky gelu nahoře vytvaruje dle vašeho pozadí. Na základě posazení vaší sedací kosti a naměřených centimetrů vám doporučí sedlo. Máte vybráno? Kdepak. To, že vám sedlo padne rozměrově a typem, neznamená, že vám bude vyhovovat. Ve většině specializovaných prodejen mají k dispozici testovací sedla. Vy zaplatíte zálohu, která se pohybuje v různé výši, sedlo si vezmete domu a třeba týden či déle na něm poctivě jezdíte. Pokud vám sedne hned první, máte vyhráno, vrátíte testovací a koupíte si to své pravé.

Pokud vám nesedí nebo jen chcete vyzkoušet další, tak vyměníte testovací za testovací. Sedlo je jedna z nejdůležitějších komponent kola. Bohužel často velmi opomíjená. Závěrem bych vám ráda doporučila tzv. bikefitting. Bikefitting je individuální nastavení posedu na kole podle cílů a potřeb každého cyklisty. Vaše ježdění se tím posune zase o level výš a třeba už vás při jízdě nebudou tolik bolet záda.

Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: