Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Víte, jak vybrat tepelné čerpadlo? A co je vlastně tepelné čerpadlo? Tepelné čerpadlo je zařízení, které převádí teplo z jednoho místa na druhé. Funguje tak, že pomocí elektřiny přenáší teplo mezi dvěma kapalinami o různých teplotách. Kapalina s nižší teplotou se používá jako chladivo a kapalina s vyšší teplotou se používá jako chladivo.

jak-vybrat-tepelne-cerpadlo

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Tepelné čerpadlo lze použít k vytápění, chlazení nebo k obojímu. Tepelné čerpadlo je možné používat i v obráceném režimu, což znamená, že bude odebírat teplo z venkovního vzduchu a dodávat ho dovnitř vašeho domu. Tomuto systému se říká systém tepelného čerpadla se zemním zdrojem nebo geotermální systém, protože jako zdroj energie využívá půdu naší planety.

Systém tepelného čerpadla se zemním zdrojem tepla může snížit vaše účty za energii až o 70 %. Je také šetrný k životnímu prostředí, protože nepoužívá žádná paliva, jako je ropa nebo plyn. Tepelná čerpadla spotřebovávají méně elektřiny než jiné typy klimatizace nebo topení (například elektrické odporové topení). To znamená, že jejich provoz je úspornější než provoz jiných typů spotřebičů.

potreby-pro-kutily

Využití tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo lze použít také k chlazení, například v klimatizacích a chladničkách. Tepelná čerpadla jsou často zaměňována s klimatizacemi, ale je mezi nimi rozdíl.

  • Obě využívají chladicí cyklus, ale klimatizace odebírá energii z okolí pouze za účelem ochlazení místnosti, zatímco tepelné čerpadlo může odebírat energii z okolí za účelem ohřátí místnosti nebo ji uvolnit ven.
  • Tepelná čerpadla lze používat k vytápění i chlazení a některé modely jsou navrženy s více funkcemi, takže mohou vykonávat obě funkce najednou.
  • Fungují tak, že teplo přesouvají, nikoliv vyrábějí, takže jsou při vysokých úrovních účinnosti (až 500 %) mnohem účinnější než tradiční pece a klimatizace.
  • Rovněž nevyužívají fosilní paliva, jako je ropa nebo zemní plyn. Místo toho se při provozu spoléhají na elektřinu, což znamená, že ke správnému provozu potřebují komunální zdroje energie, jako je elektrické vedení nebo solární panely, v závislosti na místě, kde žijete.
  • Hlavní výhodou tepelného čerpadla je jeho úroveň účinnosti ve srovnání s jinými typy topných systémů, jako jsou pece nebo kotle, které k výrobě tepla uvnitř vašeho domu v zimních měsících používají palivo.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová