UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Víte, jak vybrat tepelné čerpadlo? Tepelné čerpadlo je zařízení, které převádí teplo z jednoho místa na druhé. Funguje tak, že pomocí elektřiny přenáší teplo mezi dvěma kapalinami o různých teplotách. Tepelné čerpadlo jednoduše převádí teplo z chladného média na teplé médium, čímž vytváří rozdíl teplot a umožňuje vytápění nebo ochlazování prostor. Jak vybrat to správné?

jak-vybrat-tepelne-cerpadlo

Jak silné tepelné čerpadlo vybrat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

K čemu slouží tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo lze použít k vytápění, chlazení nebo k obojímu. Tepelné čerpadlo je možné používat i v obráceném režimu, což znamená, že bude odebírat teplo z venkovního vzduchu a dodávat ho dovnitř vašeho domu. Tomuto systému se říká systém tepelného čerpadla se zemním zdrojem nebo geotermální systém, protože jako zdroj energie využívá půdu naší planety.

Výhody tepelných čerpadel

Systém tepelného čerpadla se zemní zdrojem tepla (geotermální systém) má celou řadu výhod:

 • může snížit vaše účty za energii až o 70 %
 • je šetrný k životnímu prostředí, protože nepoužívá žádná paliva, jako je ropa nebo plyn
 • tepelná čerpadla spotřebovávají méně elektřiny než jiné typy klimatizace nebo topení (například elektrické odporové topení) - jejich provoz je úspornější než provoz jiných typů spotřebičů

potreby-pro-kutily

Využití tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo lze použít také k chlazení, například v klimatizacích a chladničkách. Tepelná čerpadla jsou často zaměňována s klimatizacemi, ale je mezi nimi hned několik rozdílů:

 • Obě zařízení využívají chladicí cyklus, ale klimatizace odebírá energii z okolí pouze za účelem ochlazení místnosti, zatímco tepelné čerpadlo může odebírat energii z okolí za účelem ohřátí místnosti nebo ji uvolnit ven.

 • Tepelná čerpadla lze používat k vytápění i chlazení a některé modely jsou navrženy s více funkcemi, takže mohou vykonávat obě funkce najednou.

 • Fungují tak, že teplo přesouvají, nikoliv vyrábějí, takže jsou při vysokých úrovních účinnosti (až 500 %) mnohem účinnější než tradiční pece a klimatizace.

 • Rovněž nevyužívají fosilní paliva, jako je ropa nebo zemní plyn. Místo toho se při provozu spoléhají na elektřinu, což znamená, že ke správnému provozu potřebují komunální zdroje energie, jako je elektrické vedení nebo solární panely, v závislosti na místě, kde žijete.

 • Hlavní výhodou tepelného čerpadla je jeho úroveň účinnosti ve srovnání s jinými typy topných systémů, jako jsou pece nebo kotle, které k výrobě tepla uvnitř vašeho domu v zimních měsících používají palivo.


Jak vybrat kvalitní tepelné čerpadlo

Výběr tepelného čerpadla závisí na několika faktorech.

Následující kroky vám mohou pomoci při výběru tepelného čerpadla:

 1. Stanovte si své požadavky

  Zvažte, jaké jsou vaše potřeby ohledně vytápění a ochlazování prostor, přípravy teplé vody a dalších možností využití tepelného čerpadla. Stanovte si také rozpočet, který jste ochotni investovat do pořízení a instalace tepelného čerpadla.

 2. Zjistěte typ tepelného čerpadla

  Existuje několik typů tepelných čerpadel, jako jsou vzduch-vzduch, vzduch-voda, voda-voda, země-voda a další. Každý typ má své výhody a nevýhody. Zvažte, který typ by pro vaše potřeby byl nejvhodnější.

 3. Zvažte výkon tepelného čerpadla

  Výkon tepelného čerpadla by měl odpovídat potřebám vytápění a ochlazování vašich prostor. Výkon tepelného čerpadla se obvykle uvádí v kW.

 4. Zkontrolujte energetickou účinnost

  Energetická účinnost tepelného čerpadla je důležitý faktor, který ovlivňuje jeho provozní náklady. Zkontrolujte, zda je tepelné čerpadlo certifikováno a splňuje normy pro energetickou účinnost.

 5. Vyberte si renomovaného dodavatele

  Vyberte si renomovaného dodavatele tepelných čerpadel, který poskytuje kvalitní výrobky a instalaci. Zkontrolujte reference a recenze od ostatních zákazníků.

 6. Zvažte dodatečné funkce

  Některá tepelná čerpadla nabízejí dodatečné funkce, jako je například možnost ovládání pomocí aplikace, monitorování spotřeby energie nebo možnost propojení s dalšími zařízeními v domě.

Celkově je důležité pečlivě zvážit všechna výše uvedená kritéria při výběru tepelného čerpadla, aby bylo zajištěno, že bude splňovat vaše potřeby a bude účinné a spolehlivé.


Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: