UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat vzduchovku?

Vzduchové pušky se používají k lovu, střelbě na terč a hubení škůdců. Mohou být poháněny stlačeným vzduchem nebo pružinou. Vzduchové pušky se vyrábějí v mnoha různých velikostech, tvarech a rážích. Nejběžnějším typem vzduchové pušky je pístová puška s přerušovanou hlavní. Tyto pušky obvykle váží méně než 6 kg, mají nastavitelnou pažbu a dodávají se s dalekohledem, který se montuje na horní část hlavně. Jak vybrat tu správnou pro vás?

jak-vybrat-vzduchovku

Jak silnou vzduchovku vybrat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Typy vzduchovek

Pokud hledáte zbraň, která dokáže střílet dál a přesněji než kulovnice, ale ne tak daleko jako puška nebo pistole, pak je vzduchovka to, co potřebujete!

Existují dva hlavní typy vzduchových pušek:

 • pružinové pístové
 • předplněné pneumatické (PCP) - plynové


Pružinové vzduchové pušky

Pružinové vzduchovky používají ke stlačení vzduchu při každém výstřelu vnitřní pružinu. Pružina se stlačuje zpětným tahem za šroub, který je připevněn k hlavni. Jak se závěr pohybuje zpět, stlačuje pružinu, dokud není zcela stlačená a neuvolní veškerou svou energii do vystřelené střely. Kulička pak opustí ústí hlavně vysokou rychlostí a letí dolů na dostřel směrem k cíli. Pružinové vzduchovky jsou levnější variantou a též se snadněji udržují.

Pneumatické pušky s přednabitým motorem (PCP) - plynové vzduchovky

Pneumatické pušky s přednabitím (PCP) využívají zásobník stlačeného plynu uloženého ve válci pod tlakem, který každou kuličku vyžene vysokou rychlostí ze hlavně. Zbraň PCP obvykle vyžaduje pouze jeden výstřel na jedno naplnění, což z ní činí vynikající volbu pro lov nebo hubení škůdců v situacích, kdy je potřeba více výstřelů. Nevýhodou je, že jsou dražší než vzduchovky pružinové a též jsou náročnější na údržbu

Výhody vzduchovky

Vzduchovky mají oproti jiným zbraním některé výhody:

 • snadno se z nich střílí
 • jsou tiché
 • nemají tak velký zpětný ráz jako běžné zbraně


Nevýhody vzduchovky

Zde je několik možných nevýhod vzduchových pušek:

 • Vzduchovky jsou dražší než kuličkové zbraně a dražší je i střelivo
 • Přestože lze vzduchovky používat k lovu drobné zvěře a hubení škůdců, nemají takovou přesnost ani sílu, aby dokázaly skolit větší zvířata, jako jsou jeleni nebo medvědi.


Jak si vybrat vzduchovku

Výběr vzduchovky může být náročný úkol. Existuje mnoho kritérií, na které se při výběru vzduchovky zaměřit. 

 • Zvažte svůj rozpočet a informujte se o značkách a kvalitě vzduchovek na trhu
 • Zvažte svou úroveň dovedností
 • Zvažte, k čemu jej budete používat - na trénink vám postačí levnější pružinová vzduchovka, k lovu či hubení škůdců naopak dražší plynová vzduchovka
 • Zvažte hmotnost a velikost zbraně - výběr vzduchovky přizpůsobte svým fyzickým možnostem a zkušenostem se střelbou


Pro Dudlu napsala Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: