UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Dětské přesnídavky

Jablíčková přesnídávka, meruňková přesnídávka nebo jahodová přesnídávka. Tyhle chutě z dětství nezapomenu. A ať jsou dětem 2 roky, 9 let nebo 13, přesnídávka přijde vždy vhod. A nejen dětem, i já, ve svých 40 letech si ráda přesnídávku dám a jím ji hodně pomalu, abych si ty chutě a vzpomínky na dětství vybavila co nejlépe.

detske-presnidavky

Bio dětská přesnídávka (Freepik.com)

Přesnídávka

Jablka, meruňky nebo jahody. Až od maminky jsem se dozvěděla, že přesnídávky byly jen v těchto příchutích, protože jiné ovoce nebylo a za cenu 3 Kčs, byla přesnídávka tou nejlepší volbou. Tehdy i dnes se skleničky schovávají a maminky a babičky do nich vyrábí nové domácí přesnídávky. Krásná vzpomínka (no, jak se to vezme) je, že za socialismu byl nedostatek čehokoli a dětská přesnídávka byla dobrou svačinou i pro dospělé. V dnešní době máme na trhu i kapsičky s přesnídávkou, ale k tomu nemám až takový vztah. Není přesnídávka jako přesnídávka. Samozřejmě nejlepší je domácí z domácích jablek, jenomže ne každá maminka může trávit volný čas vařením přesnídávek.

Na trhu je kvantum přesnídávek, ze všeho možného ovoce, zeleniny, s tvarohem, jogurtem a sušenkami. Ale pozor. Pokud se jedná o koupi přesnídávky pro dítě, přečtěte si, co v ní je. Ovocná přesnídávka pro kojence a malé děti by měla obsahovat hlavně ovoce, kolik procent, ale není vymezeno. Varuje se před přidaným cukrem, a to jsme se už naučili sledovat.

Existují ještě dětské protlaky a pozor, na ty se nevztahují tak přísné nároky, jako na dětské přesnídávky. Jsou totiž běžnými potravinami a nejsou vedeny jako dětská strava. Jedním z rozdílů mezi těmito přesnídávkami je ten, že dětská přesnídávka má doporučený věk dítěte, které může potravinu konzumovat. Uvedení věku závisí na výrobci, který může požádat o stanovisko Českou pediatrickou společnost. Nalézt můžete produkty se 100% zastoupením ovoce, ale také se 60 % liší se dle výrobce a dle značky.

hracky-pro-nejmensi

Čím více přídatných látek, tím horší daná přesnídávka pro dítě je. Jedná se totiž o sladidla, barviva a podobně. Několik měsíců staré miminko jistě nepotřebuje přislazovat nebo barvit papu, nemám pravdu? A jestli si vyberete kapsičku, nebo skleničku je čistě jen na vás. Sklenička je ekologičtější variantou a kapsička je zase čistší a jednodušší variantou. No, i když, čistší u mě děti nejsou ani po kapsičce. Oni napřed mačkají a teprve potom dávají do úst.

Rada na závěr: Přesnídavky obsahují množství vitamínů získaných ze zeleniny a ovoce a proto jsou důležitým jídlem pro každé dítě. Nesmíme však zapomínat na poctivé a správné čištění dětských zoubků, které jsou náchylnější na kazivost, právě díky  cukru z ovoce. Více si můžete přečíst v článku o zásadách správné péče o dětské zoubky.

Pro Dudlu sepsala maminka: Kim Černá

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: