Jak uspat miminko a jak vyzrát nad jeho nespavostí?

Uspávání miminka může být ze začátku jednoduché. Jenže spánkový režim se v průběhu prvních měsíců u miminek výrazně proměňuje. Klidně se tedy může stát, že si z porodnice dovezete spáče, ale po několika týdnech nebudete vědět, jak nejen přetažené miminko uspat. Naštěstí existuje celá řada metod, která vám s uspáváním pomůže.

jak-uspat-miminko

Jak rychle uspat miminko: Zdroj: Pexels.com

Vytvořte pro spaní dokonalé prostředí

Jak uspat miminko a zajistit mu zdravý spánek? Vytvořte mu optimální podmínky pro spaní. Místnost, ve které spí, by neměla být přetopená a neměl by v ní být suchý vzduch. Zejména kvůli přetopenému prostředí se děti budí, protože jsou zpocené. V místnosti by mělo být zhruba 18 °C a vlhkost vzduchu by se v zimě měla pohybovat mezi 45 až 65 %, v létě mezi 40 až 60 %. Regulaci teploty ovlivníte nejen regulační hlavicí radiátoru, ale také oblečením miminka a hřejivostí dětské přikrývky.

jak-rychle-uspat-miminko

Jak rychle uspat miminko | Zdroj: Pexels.com

Dítě je z dělohy zvyklé na absolutní tmu, proto byste mu ji měli dopřát i v pokojíčku. Tma totiž napomáhá tvorbě hormonu melatoninu (lidově řečeno hormonu tmy), který usnadňuje usínání a díky němuž se po spánku cítíte odpočinutí. Myslíte si, že v pokojíčku musí být naprosté ticho?

Mýlíte se. Vaše miminko v bříšku slyšelo nejrůznější zvuky od tlukotu srdce až po kručení v břiše. Uspávat můžete pomocí tzv. bílého šumu. Jedná se o monotónní zvuky, které miminka zklidňují. Bílý šum vám může být odpovědí na to, jak uspat neklidné miminko.

Bílý šum obvykle vyluzuje zvuk podobný:

  • šumu mořských vln
  • zvukům v děloze
  • tlukotu srdce apod.

Bílý šum vám pomůže, i když nevíte, jak uspat miminko přes den. Jestliže nechcete řešit, jak uspat miminko po nočním kojení, pamatujte, že byste na děťátko měla v noci mluvit co nejméně, a když, tak jen šeptat. Pokud je nutné svícení, vsaďte na červené světlo, které není tak rušivé.

hracky-pro-nejmensi

Pomohou pravidelné rituály

Každá maminka si vytvoří rituály jiné. Důležité je, aby miminko vědělo, že se dějí před tím, než je načase jít na kutě. Takovým rituálem může být například večerní koupel, ztlumení světel, masáž a hlazení miminka nebo promítání hvězdiček na strop. Tyto rituály nemusíte dělat každý den přesně ve stejnou dobu. Jde o to, aby si miminko dokázalo spojit prováděnou činnost s přípravou na spaní.

Pokud má vaše děťátko problémy s usínáním, snažte se hodinu až dvě před večerním spaním zpomalit a utlumit aktivity. Ztlumte světlo, hlasitost televize či rádia a nechte mu dostatečný čas, aby se na spaní připravilo. Snažte se vychytat čas, který je pro spaní miminka nejvhodnější. Nebudete tak muset řešit problém, jak uspat přetažené miminko. A pokud byste miminko přece jen přetáhli, snažte se jej uklidnit třeba pomocí masáže nebo hlazením. Masáž můžete provádět pomocí olejíčku s heřmánkovým výtažkem.

jak-uspat-mesicni-miminko

Jak uspat měsíční miminko | Zdroj: Pexels.com

Vybavení postýlky pro miminko

Abyste miminku zajistili klidný a zdravý spánek, mělo by mít v postýlce vhodnou matraci. Ideální je tvrdší matrace ze studené pěny. Matrace pro miminka musí mít pouze jednu tvrdost. Nezapomeňte k ní pořídit vhodný ochranný potah, který zabrání prosáknutí moči a obecně matraci ochrání před znečištěním.

jak-spravne-uspat-miminko

Jak správně uspat miminko | Zdroj: Pexels.com

Miminko bylo v děloze zvyklé na malý a těsný prostor. Proto se mu bude dobře usínat zavinovačce, ve které bude mít pevně zabalené ručičky a nožičky. Ručičky by měly být zabalené pevněji než nožičky. V oblasti nohou by měl být menší prostor pro pohyb. Díky těsnému zavinutí se bude dítě cítit jako u maminky v bříšku, kde se cítilo bezpečně a klidně. Kromě zavinovačky se dětem příjemně usíná takéhnízdečku, což je měkká podložka na spaní s mantinelem, která kopíruje tělo miminka a dodává mu pocit bezpečí a klidu.

Tip na závěr: Určitě si pamatujete na ukolébavky, dnes už se na tuto milou aktivitu před spaním zapomíná. Přečtěte si důvody, proč jsou ukolébavky důležité a dokáží uspat.

Pro Dudlu.cz sepsal tým: DrSleep.cz | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: