UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pečovat o miminko po návratu z porodnice?

Návrat domů z porodnice s tolik očekávaným uzlíčkem štěstí, to je radostná událost každé rodiny. Někdy se ale může stát, že první dny po příchodu domů a zpět do reality všedních dnů jsou pro novopečenou maminku (a také tatínka) náročnější, zvlášť v případě, že se jim narodilo první dítě. V tomto článku vám proto poradím, jak pečovat o miminko v prvních dnech po příchodu z porodnice domů a jak se postarat i sama o sebe – protože jak se říká – „spokojená máma, spokojené dítě“.

jak-pecovat-o-miminko-po-navratu-z-porodnice

Co mít doma po návratu z porodnice? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak správně pečovat o miminko

Péče o novorozené miminko není žádná věda, ačkoli je přirozené, že se spousta novopečených maminek může cítit nejistě. Nejdůležitější je klid v pohodlí domova a důvěra ve své vlastní mateřské instinkty. Velmi také pomáhá pomoc a podpora někoho z rodiny, ať už maminky, babičky, sestry nebo třeba kamarádky. Níže vám poradím, jak se s péčí o miminko v prvních dnech popasovat.

Kojení novorozence

Pokud kojíte, miminko kojte na požádání, tedy kdykoli si řekne. Důležité je i noční kojení, které miminko uklidňuje, pomáhá mu usnout a také se právě v noci tvoří více mateřského mléka, což může výrazně přispět k rozjezdu laktace a bezproblémovému kojení. Pokud se objeví jakékoli potíže, například s přisáváním miminka k prsu, určitě neváhejte pozvat si domů laktační poradkyni, která vám pomůže a poradí.

Koupání novorozence

V mnoha porodnicích je zvykem koupat novorozence hned po porodu, což ale není vůbec vhodné. První koupání miminka je ideální nechat až po návratu domů, na těle miminka se totiž po porodu nachází mázek, který ho mimo jiné chrání před různými choroboplodnými zárodky, kterých je v nemocničním prostředí plno. Koupat miminko není nutné každý den, stačí jednou za tři dny, ale klidně i jednou týdně. Ke koupání používejte vodu zhruba o tělesné teplotě a přípravky určené k péči o jemnou dětskou pokožku, nejlépe přírodní. Miminko koupejte vždy ve vyhřáté místnosti a po vykoupání hned osušte, aby neprochladlo.

Péče o pupík novorozence

Pokud miminku po porodu zůstal pupeční pahýl, je dobré vědět, jak o něj pečovat tak, aby brzy odpadl. Miminko, kterému byl pupeční pahýl ponechán, není vhodné denně koupat, ale spíše otírat vlhkou žínkou, pupík by totiž mohl začít mokvat. Pupík také nechávejte co nejvíce větrat, aby rychleji vyschl a odpadl. Vyzkoušet můžete také odvar z bylinek, kterým můžete pahýl potírat, například z měsíčku nebo řepíku.

Spánek novorozence

Ze všeho nejlepší a nejpřirozenější je společný spánek s miminkem. Miminku poskytuje pocit bezpečí a klidu, protože vedle sebe cítí maminku a společný spánek také podporuje kojení, protože se miminko přirozeně budí a kojí se i v noci. Společným spánkem také odpadnou starosti s nočním vstáváním (což ocení zejména maminky po císařském řezu). Při uspávání dbejte na to, aby probíhalo každý večer přibližně ve stejnou dobu, aby si miminko postupně zvykalo na určitý režim.

První procházka

Neexistuje univerzální rada, kdy s miminkem vyrazit na první procházku. Miminko můžete vzít ven ve chvíli, kdy se na to budete cítit, vždy je ale nutné obléknout ho podle počasí. Platí pravidlo, že miminko můžete vzít ven maximálně do mrazu -5°C, pokud jsou teploty ještě nižší (nebo naopak panuje extrémní vedro), ven s ním raději nechoďte, protože novorozenci nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: