Kdy dát miminku dudlík?

Miminko a dudlík jsou vnímány coby naprosto samozřejmá dvojice - každé miminko má přece dudlík. Miminka (ale i větší děti) s dudlíkem vidíme všude kolem sebe – v kočárcích, v televizi, v časopisech, na letácích a plakátech v ordinacích dětských lékařů. Dokonce i v porodnici je dudlík miminkům dáván úplně automaticky a bez rozmyslu. Kdy tedy dát miminku dudlík? V případě, že své miminko plánujete kojit (nebo už kojíte) a záleží vám na tom, je odpověď úplně jasná – NIKDY.

kdy-dat-miminku-dudlik

Kdy dát miminku dudlík? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Proč miminko potřebuje sát

Ze všeho nejdříve je třeba pochopit, proč by miminko dudlík vůbec mohlo či mělo potřebovat. Sání a dudlání je totiž jedním z nejzákladnějších reflexů novorozence. My lidé jsme savci a ti se jak známo kojí – sají mléko z matčina prsu. Proto potřebují sát a dudlat, nejlépe prs. Sání ale miminku slouží nejen při kojení, má i jiné účinky:

  1. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu a srdeční činnost
  2. Napomáhá rozvoji mozku
  3. Minimálně do tří měsíců věku se při sání aktivuje peristaltika střev, která jsou do té doby prakticky nehybná, což může způsobovat novorozeneckou koliku doprovázenou bolestmi bříška
  4. Rytmické pohyby při sání a dudlání dítě uklidňují
  5. Při sání se uvolňuje hormon oxytocin a látky zvané opioidy, které miminku pomáhají usnout (proto většina kojenců usíná při kojení, případně s dudlíkem)


Sání je nám savcům zkrátka vlastní a nejlépe tuto potřebu naplníme skrz kojení. Protože ale spousta matek své dítě z různých důvodů nekojí, nabízí se jiná alternativa – šidítko neboli dudlík. Právě dudlík ale může být jedním z hlavních důvodů, proč se tolika maminkám kojení pokazí hned v začátku. Jak je to tedy s dudlíkem při kojení?

hracky-pro-nejmensi


Dudlík a kojení

Dudlík je při kojení zcela nevhodný. Jakákoli náhražka prsu, jakékoli šidítko – dudlík, lahev – kojení škodí. Kazí techniku přisátí, protože sání dudlíku či lahve a sání prsu jsou úplně odlišné. Dítě, které je kojené a je mu zároveň podán dudlík nebo je dokrmováno z lahve, pak může mít potíže s přisáváním k prsu, což poté vede k jeho nespokojenosti, odmítání prsu (bojkotu), poklesu tvorby mléka, neprospívání, následnému dokrmování mlékem umělým a ukončením kojení. Je to velmi častá rovnice. Když dítě chvíli saje dudlík a pak se zkouší přisát k prsu, je zmatené, protože s dudlíkem a prsem zapojuje odlišné svaly.

Jak poznáte, že dudlík pokazil techniku sání?

  1. Miminko kouše do bradavky
  2. Špatně a málo otevírá pusinku
  3. Miminko během kojení mlaská
  4. Miminko se při kojení neustále pouští, pláče a odtahuje se
  5. Kojení je bolestivé


Pokud vás trápí cokoli z výše uvedeného, pak má miminko špatnou techniku sání. Dobrou zprávou ale je, že to není nic, co by se nedalo řešit. Krokem číslo jedna je ale striktní odbourání šidítek.
Zvažujete-li, zda miminku dudlík dát a kojíte, pak moje rada zní – nedávejte mu ho.

Dudlík u nekojeného dítěte

Pokud své dítě nekojíte nebo kojit vůbec neplánujete, pak vám tedy dudlík kojení logicky nepokazí. Bylo by ovšem velmi jednoduché v tomto případě dudlík doporučit. Tak jednoduché to ale není. Dudlík je totiž sice dobrý sluha, ale zlý pán. Dítě si na něm velmi rychle utvoří závislost a pak se snadno stane, že bez dudlíku neusne nebo bude usínat nekonečně dlouho, bude ho vyžadovat ve dne i v noci a bude možná velmi obtížné ho od dudlíku později odnaučit.

Navíc už z podstaty věci není úplně to pravé nahrazovat kojení a máminu náruč neživým předmětem, existuje totiž spousta jiných způsobů, jak své miminko uklidnit, pokud nekojíte. Můžete vyzkoušet nošení v šátku či nosítku, společné spaní v posteli, houpání, zpívání, hlazení, masáž. Zkrátka cokoli, co mu potřebu lásky a uklidnění, které by miminko jinak uspokojovalo kojením, nahradí lépe než silikonový či gumový dudlík, který se pak horko těžko odbourává, způsobí spoustu slziček a může mít negativní vliv na růst zoubků a formování patra.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží: