Co je bankovní identita?

Internetové bankovnictví přináší svým majitelům spoustu výhod, které mohou využívat nejenom při placení, ale i v jiných situacích. Jednou z výhod je i tzv. bankovní identita. Co je bankovní identita a jak takovou identitu získat?

co-je-bankovni-identita

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Výraz bankovní identita by se dal v podstatě přeložit jako jakási digitální občanka. Slouží tedy k potvrzení identity při různých úkonech prováděných na internetu. Jedná se o jednoduchý a rychlý způsob, jak ověřit, zda se opravdu jedná o danou osobu. A jak ji získat? Každý, kdo používá internetové bankovnictví, tak už vlastně bankovní identitu má. Při založení každého bankovního účtu totiž bývá ověřena identita občana, a to pomocí osobních dokladů.

A jaké výhody vám bankovní identita může přinést? Můžete komunikovat s nejrůznějšími orgány státní správy a soukromými společnostmi. Konkrétně tedy například s e-shopy, pojišťovnami či poskytovateli elektřiny, plynu apod.

Ve státní správě využijete bankovní identitu v případech, jako je například obnovení řidičského průkazu, žádost o výpis z rejstříku trestů, podání přehledů o příjmech a výdajích OSVČ, vyplnění a podání daňového přiznání, žádost o podporu v nezaměstnanosti nebo o rodičovský příspěvek. V době covidu je také velkou výhodou využití bankovní identity na očkovacím portále, kde si tak můžete stáhnout certifikát o provedeném očkování, testu nebo o prodělané nemoci.

Neustále také přibývají různé společnosti, které podporují uzavírání smluv s bankovní identitou. Jsou to například dodavatelé energií nebo služeb, pojišťovny a další.

Bankovní identita umožňuje výrazné zjednodušení různých procesů, u kterých by jinak byla nutná fyzická přítomnost dané osoby. Jedná se tak o velkou úsporu času všech zúčastněných, ušetří i papírování a jiné podobné zařizování.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu kasičky a pokladničky: