UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je daňový domicil?

Zajímalo vás někdy, co je to daňový domicil? Daňový domicil je místo, kde jste považováni za rezidenta pro daňové účely. Může se také nazývat vaším "daňovým domovem".

co-je-danovy-domicil

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pravidla, která určují váš daňový domicil, jsou složitá. Liší se v jednotlivých zemích.

Pravidla se mohou lišit také v závislosti na tom, zda jste občanem nebo rezidentem dané země, nebo zda jste například nerezident, který v ní dočasně pracuje. Aby to bylo ještě složitější, existují také zvláštní situace, kdy lidé mohou mít dvě daňová bydliště - jedno v domovské zemi (například pokud se přestěhují do jiné země) a druhé v jiné zemi (například pokud tráví polovinu každého roku na každém z těchto míst). Pokud chcete vědět, jak přesně tato pravidla fungují, přečtěte si náš článek o daňovém domicilu.

Jak získat daňový domicil?

Daňový domicil můžete získat v jakékoli zemi, pokud v ní žijete alespoň 183 dní v roce. Jste-li občanem EU, můžete žít kdekoli v EU a přitom požívat stejných práv jako daňový rezident. V takovém případě podléháte zdanění pouze tam, kde pracujete nebo provozujete podnikatelskou činnost. Pokud však nejste občanem EU a chcete pobývat v jiné zemi déle než 183 dní v roce, musíte tam získat daňový domicil.

Abyste získali daňový domicil, musíte při žádosti o povolení k pobytu předložit určité dokumenty a informace o sobě. Po schválení obdržíte průkaz povolení k pobytu, který bude obsahovat všechny potřebné informace o statusu pobytu, včetně data platnosti 5 let od vydání.

Daňový domicil v České republice

Česká republika je členem Evropské unie od roku 2004. Je také členem schengenského prostoru, což znamená, že umožňuje volný pohyb zboží, služeb a osob. Daňový systém České republiky je ve srovnání s většinou ostatních evropských zemí poměrně jednoduchý. Neexistují zde žádné zvláštní kategorie nebo třídy příjmů a nejsou zde ani žádné zvláštní daně z kapitálových výnosů nebo dědictví.

Příjmy ze zaměstnání jsou zdaňovány progresivními sazbami od 15 % do 40 % (v závislosti na výši platu). Kapitálové příjmy mohou být zdaněny podle svého zdroje: dividendy vyplácené českými společnostmi jsou zdaněny 15 procenty, zatímco dividendy vyplácené zahraničními společnostmi zpravidla nepodléhají zdanění vůbec. Daň z příjmů právnických osob v České republice činí 19 procent pro tuzemské i zahraniční společnosti.

vyfakturuj-dudlu-zahalka-fakturacni-program

Vyzkoušejte zdarma nejpopulárnější fakturační program - VyFakturuj.cz

Společnosti mají možnost volby mezi dvěma režimy:

Sazbou daně z příjmů právnických osob ve výši 19 procent. Paušální sazbou ve výši 10 procent, avšak s povolenými omezenými odpočty za určitých podmínek (např. výplata minimální mzdy).

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: