Co je daňový domicil?

Zajímalo vás někdy, co je to daňový domicil? Daňový domicil je místo, kde jste považováni za rezidenta pro daňové účely. Může se také nazývat vaším "daňovým domovem".

co-je-danovy-domicil

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pravidla, která určují váš daňový domicil, jsou složitá. Liší se v jednotlivých zemích.

Pravidla se mohou lišit také v závislosti na tom, zda jste občanem nebo rezidentem dané země, nebo zda jste například nerezident, který v ní dočasně pracuje. Aby to bylo ještě složitější, existují také zvláštní situace, kdy lidé mohou mít dvě daňová bydliště - jedno v domovské zemi (například pokud se přestěhují do jiné země) a druhé v jiné zemi (například pokud tráví polovinu každého roku na každém z těchto míst). Pokud chcete vědět, jak přesně tato pravidla fungují, přečtěte si náš článek o daňovém domicilu.

Jak získat daňový domicil?

Daňový domicil můžete získat v jakékoli zemi, pokud v ní žijete alespoň 183 dní v roce. Jste-li občanem EU, můžete žít kdekoli v EU a přitom požívat stejných práv jako daňový rezident. V takovém případě podléháte zdanění pouze tam, kde pracujete nebo provozujete podnikatelskou činnost. Pokud však nejste občanem EU a chcete pobývat v jiné zemi déle než 183 dní v roce, musíte tam získat daňový domicil.

Abyste získali daňový domicil, musíte při žádosti o povolení k pobytu předložit určité dokumenty a informace o sobě. Po schválení obdržíte průkaz povolení k pobytu, který bude obsahovat všechny potřebné informace o statusu pobytu, včetně data platnosti 5 let od vydání.

Daňový domicil v České republice

Česká republika je členem Evropské unie od roku 2004. Je také členem schengenského prostoru, což znamená, že umožňuje volný pohyb zboží, služeb a osob. Daňový systém České republiky je ve srovnání s většinou ostatních evropských zemí poměrně jednoduchý. Neexistují zde žádné zvláštní kategorie nebo třídy příjmů a nejsou zde ani žádné zvláštní daně z kapitálových výnosů nebo dědictví.

Příjmy ze zaměstnání jsou zdaňovány progresivními sazbami od 15 % do 40 % (v závislosti na výši platu). Kapitálové příjmy mohou být zdaněny podle svého zdroje: dividendy vyplácené českými společnostmi jsou zdaněny 15 procenty, zatímco dividendy vyplácené zahraničními společnostmi zpravidla nepodléhají zdanění vůbec. Daň z příjmů právnických osob v České republice činí 19 procent pro tuzemské i zahraniční společnosti.

vyfakturuj-dudlu-zahalka-fakturacni-program

Vyzkoušejte zdarma nejpopulárnější fakturační program - VyFakturuj.cz

Společnosti mají možnost volby mezi dvěma režimy:

Sazbou daně z příjmů právnických osob ve výši 19 procent. Paušální sazbou ve výši 10 procent, avšak s povolenými omezenými odpočty za určitých podmínek (např. výplata minimální mzdy).

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: