Co je ETF?

Co je burzové obchodní fondy (ETF) a proč bych je měl používat? Burzově obchodní fondy jsou typem fondu, který se nakupuje a prodává na burze cenných papírů, stejně jako akcie. Sledují podkladový index, například S&P 500, NASDAQ nebo Russell 2000. Protože se s nimi obchoduje na burze, mohou je investoři nakupovat a prodávat v průběhu celého dne.

co-je-etf

(Zdroj fotky: Freepik.com)

ETF jsou otevřené fondy, které sledují určitý index a obchodují se s nimi na burze. První ETF uvedla na trh společnost Barclays Global Investors v lednu 1993. Od té doby se ETF staly nejrychleji rostoucím segmentem investičního trhu a na konci roku 2017 spravovaly celosvětově aktiva v hodnotě 2,9 bilionu dolarů.

Jak ETF fungují?

Na rozdíl od podílových fondů (které lze nakupovat pouze na konci dne) lze ETF nakupovat a prodávat v průběhu celého obchodního dne. Tato flexibilita je jedním z hlavních důvodů, proč se staly mezi investory tak oblíbenými. Investorům se také líbí, že mohou obchodovat s ETF bez placení poplatků za provizi nebo transakci, což je ve srovnání s nákupem jednotlivých akcií pokaždé, když chcete provést změnu ve svém portfoliu, mimořádně nákladově efektivní.

Pro dlouhodobé investory je však možná nejdůležitější, že ETF poskytují okamžitou diverzifikaci, protože v každém okamžiku drží desítky, ne-li stovky akcií. ETF sleduje index, což znamená, že drží všechny cenné papíry v indexu nebo jejich reprezentativní vzorek. Například indexový fond S&P 500 vlastní všech 500 amerických akcií s velkou tržní kapitalizací nebo jejich reprezentativní vzorek, který odráží výkonnost podkladového indexu.

vyfakturuj-dudlu-zahalka-fakturacni-program

Vyzkoušejte zdarma nejpopulárnější fakturační program - VyFakturuj.cz

Index S&P 500 zahrnuje společnosti jako Apple Inc, Microsoft Corp, Facebook Inc, Amazon.com Inc, Alphabet Inc, Visa Inc, Exxon Mobil Corp, Intel Corp, Johnson & Johnson Inc, Chevron Corp, Coca-Cola Co a General Electric Co.

ETF je založen na konceptu pasivního investování, kdy je cílem co nejpřesněji sledovat svůj srovnávací index v čase, což je rozdíl oproti aktivnímu řízení, kdy se portfolio manažeři snaží překonat své srovnávací indexy výběrem jednotlivých akcií nebo jinými investičními rozhodnutími na základě vlastního výzkumu a analýzy.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu kasičky a pokladničky: