UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to insolvence a jak probíhá?

Půjčili jste si na věci, které jste si přáli? Drahé dárky k Vánocům, nové auto, drahá dovolená, a spousta dalšího. Ale dobře se půjčuje, ale špatně už vrací. Najednou vám vaše dluhy přerostly přes hlavu a vy nevíte jak bance vše splatit. Máte navíc ještě rozpůjčováno mezi svými kamarády u kterých, ale víte že vám se splácením počkají. Nebo jste přišli navíc o práci, protože jste byli služebně nejmladší?

co-je-insolvence

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Důvodů je mnoho a každý se do dluhů dostane naprosto jinak. Když už si marně po večerech s vaší manželkou lámete hlavu jak tomu všemu zabránit, protože vám dluhy neustále díky nesplácení narůstají, přichází na scénu možnost insolvence. Je to tak trochu jiné než exekuce ze které už není cesty zpět. Toto vše předchází právě insolvence, u které musíte splňovat podmínky proto, aby vám soud uznal právě tuto možnost oddlužení. Různé poradny nabízejí pomoc se zpracováním návrhu na oddlužení a dalších potřebných dokumentů. Před rokem 2021 byla povinnost splatit minimální procento všech svých dluhů a to v míře 30ti %. Po novele zákona se toto změnilo, a pokud dlužník se vynasnaží nebude tak muset splnit minimálně tedy 30% splácení.

To ale vše posoudí příslušný soud, proto je tedy dobré abyste toto minimum raději plnili. Insolvence má za úkol umořit, alespoň z velké části dluhy, které jste si vy sami nadělali, a přednostně je splatit vašim věřitelům, ale bohužel už v daleko menší míře než jako vy jste si půjčili částku. Dlužníky, kteří jsou navíc v insolvenci si mohou různé banky apod. dohledat, a vám se také pak může stát, že vám už třeba někde nepůjčí. Měsíčně vám musí zbýt částka, která je potřeba k vyžití tj. životní minimum, které vám tak zbyde. Samozřejmostí je včasné docházení a informování insolvenčního správce, který vám byl soudem přidělen o všech vašich změnách. Detailní informace o insolvenci si můžete dočíst na internetu, a to také i v právnických poradnách.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: