UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to phishing?


Mnoho lidí toto slovo nezná. Pokud nejste výjimkou, vůbec to nevadí, protože v dnešním článku se to můžete snadno dozvědět a přiučit se tak něčemu novému. Zrovna tohle je téma, o kterém by se všude mělo mluvit mnohonásobně více, než se mluví nyní. Slovo phishing většině lidí asi nic neřekne, můžeme ho ale znát pod jiným slovem a přeložit ho doslova jako podvodnou taktiku, která láká z lidí citlivé informace (jako například bankovní údaje ke kartě, osobní údaje jako jsou datum narození).

co-je-phishing
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

V poslední době se bohužel tyto podvodné taktiky opravdu rozšířily a tak si můžeme skoro denně číst na internetu, jak byl někdo schopný například ze staré seniorky vymámit půl milionu a podobně za pomocí bankovních údajů. A jak je získal? Úplně jednoduše.

Vydával se za člověka, který pracuje v bance a žádal o "ověření údajů ". No a protože mu seniorka věřila a útočník zněl důvěryhodně, údaje mu naivně sdělila. Přičemž pár hodin na to zjistila, že jí z účtu zmizely všechny peníze.

Útočníci, kteří využívají podvodného phishingu si nejčastěji vybírají právě osoby, jako jsou starší lidé, kteří jsou důvěřiví. Dokážou v nich snadno důvěru vzbudit a to je právě chyba.

A protože se o takzvaném phishingu nemluví až příliš často, může naletět stovka lidí a připravit se tak o nemalé peníze, což musí jednak zamrzet a jednak vyvolat naprosté pocity beznaděje, čemuž se nemůžeme vůbec divit. Představte si tu situaci vy, co byste dělali na místě té paní seniorky?

Dalším známým příkladem, jak lidé přišli o nemalé částky, je vinted. Funguje tam teď nový systém. Hackeři ho však přeměnili a zase dokázali z lidí za záminkou obchodu vylákat pěknou částku. Bohužel ne všechny lidi se zatím podařilo postihnout. Je ale nutné dodat, že phishing je trestný čin a v žádném případě nikomu svoje údaje nesdělujte.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: