Jak vypočítat čistou mzdu?

Není tajemstvím, že čistá mzda bývá u mnoha lidí problémem právě proto, že buď neví, jak ji vypočítat, nebo je jejich mzda příliš nízká na přežití. Jak ji ale můžeme vypočítat tak, abychom věděli, jak na tom jsme? To všechno se dozvíte v dnešním článku.

jak-vypocitat-cistou-mzdu
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Někteří lidé pracují takzvaně za almužnu. To je bohužel úděl dnešní doby. Podle mého názoru by každý měl mít zaměstnání, které ho baví, pokud to jenom trochu lze. Bohužel ne vždy jsou ale možnosti tak velké, jak bychom si představovali. Abych ale neodbočovala příliš od tématu, pojďme si říci, jak čistou mzdu vypočítáme. Vezměte si například DPP. DPP (dohoda o provedení práce) je jedna z nejčastějších typů smluv. A taky je řekla bych hned po HPP (hlavním pracovním poměru) nejrozšířenější.

U DPP si čistou mzdu vypočítáme jednoduše. Pokud máme kupříkladu měsíční stabilní výdělek v hrubém deset tisíc, pak stačí od něj odečíst patnáct procent, což jsou náklady, které zaplatí z vaší mzdy vždy zaměstnavatel. A po odečtení patnácti procent vám jako čistá mzda vyjde 8 500 korun českých. To znamená, že čistá mzda z dohody o provedení práce se vždy vypočítá tak, že od měsíčního hrubého výdělku odečteme patnáct procent. Tím pádem získáme naši čistou mzdu a ta je definitivní.

A takhle se čistá mzda správně vypočítá. Tady na těchto příkladech můžeme vlastně zjistit, že vypočítání čisté mzdy je opravdu, ale opravdu velmi jednoduché a zvládne to úplně každý. Pokud byste ale přesto nevěděli i tak podle tohoto návodu jak na to, existují různé kalkulačky, které všechno toto během několika sekund vypočítají hravě za vás. Buďte proto úplně v klidu, protože čistou mzdu budete mít za pár okamžiků vypočítanou a budete tak vědět, jak na tom jste se svým čistým měsíčním výdělkem a jestli vám aktuální práce finančně vyhovuje.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu kasičky a pokladničky: