UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to RPSN?

Máte svůj bankovní účet a nevíte co je to RPSN? Pokud si toto slovo rozložíme vznikne nám z toho Roční procentní sazba nákladů. Pokud tedy máte nějaký ten úvěr u vaší banky, tak toto jsou celkové náklady. Můžete si tedy sami ujasnit zda je pro vás daný úvěr výhodný nebo ne. Mnohé banky mají skvělé reklamy, které mají velmi malými písmeny zmíněny právě tuto zkratku. S tímto malým písmem se také můžete setkat ve smlouvách, které vám připadají tak výhodné.

co-je-rpsn

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pro vaši lepší představu vám můžeme tedy dát názorný příklad, který vám vše trochu lépe vyjasní. Líbí se vám sportovní motorka, kterou jste si již několik let přáli. Pravidelný příjem z vaší práce samozřejmě máte a navíc tam nějakou dobu jste, a váš zaměstnavatel je s vámi spokojený takže si říkáte, že hrozba vyhazovu není na pořadu dne. Zajdete si tedy do vaší banky u které máte účet a pozeptáte se tedy na možnost a dobu splácení, a také jim sdělíte informaci o tom kolik si chcete ve skutečnosti na danou věc u nich půjčit. K tomu vám dají informaci i tom, jak velká je u nich RPSN, a to konkrétně v procentech. Každý poskytovatel těchto služeb má jinou výši RPSN.

Tedy laicky řečeno, když si půjčíte na danou motorku tak vám vaše banka může v daném roce započítat poplatek za uzavření smlouvy, další věcí je také vedení daného účtu, ve většině případů se také započítává pojištění za neschopnost splácet daný úvěr. Proto je dobré si předem zjistit co vše do RPSN spadá u vaší banky. Určitě byste byli tak neradi překvapeni za to vše budete navíc platit vaše peníze. Můžete si také sehnat svého finančního poradce nebo většina bank v dnešní době nabízí i poradenství právě v této záležitosti. Pakliže máte ve svém okolí někoho kdo se tomuto věnuje už delší dobu a pracuje právě v této oblasti, zkuste jej oslovit s případným dotazem či dotazy a uvidíte sami, že budete daleko klidnější.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: