Kdo je to správní orgán?

Kdo je to vlastně správní orgán? Pro nás laiky to zjednodušíme a ukážeme vám tak pár příkladů ve kterých určitě poznáte kdo je kdo. Je to orgán státní správy, který je hlavní z vykonavatelů a to správního práva kdy zastupují právě stát atd. Přesnou definici si můžete dnes dočíst na internetu pokud byste se chtěli dozvědět daleko více. Ústřední orgány této správy jsou například ministerstva a další orgány. Ty ostatní jsou pro náš příklad celní správa, úřady práce, ale také katastrální úřady. Setkáváme se s nimi možná dnes a denně a ani si třeba tuto informaci o tom kdo je kdo neuvědomujeme. Tyto osoby jsou navíc státní úředníci.

kdo-je-spravni-organ

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Samozřejmě, že si můžete, ale také stěžovat na jejich chování. V mnoha případech co jsme se setkali, se právě úředníci nechovali úplně slušně k osobám, které potřebovali pomoci s jejich žádostí. Ale i oni mají právo na to se bránit, protože pokud je někdo nepravdivě osočí z něčeho za co oni nemůžou, protože na to mají třeba ze zákona 30ti denní lhůtu a žádosti se kterou jste přišli právě dnes tak mají takových na stole, že už sami nevědí kam je mají dávat, proto je tedy dobré se na chvíli přemístit na jejich místo, a tím myslíme jen pouze v myšlence, a říct si jak bychom reagovali my na jejich místě kdyby na nás někdo křičel.

Jsou to jen lidé stejně jako my. Další věc se kterou se ve svém okolí můžete setkat je takové správní řízení. V tomto řízení jedná správní orgán, přičemž jeho účelem je vydání rozhodnutí. Poté v tomto procesu jsou také účastníci řízení, a to jsou konkrétně osoby kterých se daná věc týká.

Zvláštním druhem správního řízení je třeba přestupkové řízení. Různých příkladů je opravdu velká spousta. Chovejme se k sobě slušně, protože pokud budete uznávat toto pravidla přitáhneme k sobě stejně milé a vlídné lidi jako jsme právě my.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu příslušenství k PC a notebooku: