UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je volatilita?

Znáte pojem volatilita? Víte co to slovo znamená? Volatilita je měřítkem toho, jak moc se cena aktiva, například akcie nebo dluhopisu, pohybuje nahoru a dolů. Říká se jí také "riziko" nebo "cena", i když není totožná s rizikem pro vaši investici.

co-je-volatilita

 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Volatilita je důležitým měřítkem pro obchodníky a investory, protože ukazuje, jakou hodnotu může mít aktivum v každém okamžiku. Protože volatilita může být vysoká, je větší šance, že vyděláte, pokud nakoupíte nízko a prodáte vysoko.

Vzorec pro výpočet volatility je následující:

(Směrodatná odchylka)²/střední hodnota.

Co je směrodatná odchylka

Směrodatná odchylka (SD) je statistická míra, která udává, jak moc se hodnoty v čase odchylují od svého průměru. Čím větší je SD, tím je něco volatilnější.

Například pokud máte ve třídě 10 studentů a jejich známky se pohybují v rozmezí od 80 do 100 procent, jejich směrodatné odchylky budou asi 2 nebo 3 body - to vůbec není příliš volatilní! A kdybyste známku těch samých 10 studentů zjišťovali příští týden znovu, byla by variabilita ještě menší, protože by všichni měli lepší výsledky než minule!

vyfakturuj-dudlu-zahalka-fakturacni-program

Vyzkoušejte zdarma nejpopulárnější fakturační program - VyFakturuj.cz

Kde se využívá volatilita?

  • Volatilita se používá v mnoha různých oblastech financí.
  • V obchodování s opcemi je volatilita měřítkem očekávaného rozpětí cen v daném časovém období. Jinými slovy, volatilita označuje, jak moc se cena aktiva pohybuje nahoru a dolů.
  • Často se vyjadřuje jako anualizovaná hodnota (tj. procento za rok) nebo jako anualizovaná směrodatná odchylka výnosů za dané období.
  • Volatilita se používá při oceňování opcí, protože má vliv na cenu opcí. Volatilita představuje riziko, že akcie v budoucnu zažije velké cenové výkyvy, což znamená, že kupující opcí mohou mít větší nejistotu ohledně toho, kdy budou moci uplatnit své opce, pokud jsou drahé v důsledku vysoké úrovně volatility ve srovnání s nízkou úrovní volatility.

Volatilita je důležitá, protože ovlivňuje výnosy: čím vyšší je volatilita, tím vyšší je očekávaný výnos.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: