Jak poznat zlato?

Máte doma šperk ze zlata a chcete se ujistit, že jde o opravdu kvalitní kousek a ne o padělek? Pak si můžete vybrat z více možností, jak poznat pravost zlata.

jak-poznat-zlato

Jak poznat zlato? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Asi jako první způsob vás logicky napadne odnést klenot do klenotnictví důvěryhodnému zlatníkovi, který je ideálně registrován u puncovního úřadu. Ten na šperku zkusí nalézt puncovní značku a ověří i počet karátů udávajících čistotu zlata. Některé starší šperky však puncovní číslo nemusí mít a zlatník tak musí provést další testování. Kromě toho však existují i metody, jak poznat zlato svépomocí doma. Pokud vlastníte jiný klenot obdobné velikosti a o jehož původu nemáte pochyby, dejte jej na váhu a porovnejte ji s analyzovaným šperkem. Oba kousky by měly mít podobnou váhu. Jestliže tedy zkoumaný klenot váží výrazně méně, můžete si být jistí, že jde o podvrh.

O pravosti zlata i jiných drahých kovů se můžete přesvědčit i s pomocí kyseliny dusičné. Naneste malé množství kapalné kyseliny dusičné na zkoumaný šperk a vyčkejte na chemickou reakci. Pravému zlatu se nic nestane, zatímco padělek hned změní barvu. Při tomto testování však musíte být opatrní, domácí zacházení s kyselinou může být totiž nebezpečné. A proto se spíš doporučuje nechat tuto metodu na odborníkovi. Další metodou zkoumání pravosti zlata je leštění. Vezměte si do ruky bavlněný hadřík a šperk jím intenzivně leštěte.

Pravému šperku se nic nestane, zatímco padělek se rychle ošoupe. Dalším vodítkem je zanechávání černých otisků na kůži, to pravé zlato nedělá. Pravost zlata můžete prozkoumat i pomocí silnějšího magnetu. Pravé zlato není magnetický kov a na magnet tak nebude reagovat, zatímco imitace zlata a jiné slitiny ho přitáhnou. Abyste se do budoucna vyhnuli testování vašich šperků, je důležité na to myslet preventivně a klenoty kupovat pouze v renomovaných klenotnictvích. Jen tak nenaletíte a nebudete smutně nosit padělek.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmaireová

Vyberte si na Dudlu šperky: