UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak poznat zlato?

Máte doma šperk ze zlata a chcete se ujistit, že jde o opravdu kvalitní kousek a ne o padělek? Pak si můžete vybrat z více možností, jak poznat pravost zlata.

jak-poznat-zlato

Jak doma poznat zlato? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak poznat pravost zlata

Asi jako první způsob vás logicky napadne odnést klenot do klenotnictví důvěryhodnému zlatníkovi, který je ideálně registrován u puncovního úřadu. Ten na šperku zkusí nalézt puncovní značku a ověří i počet karátů udávajících čistotu zlata. Některé starší šperky však puncovní číslo nemusí mít a zlatník tak musí provést další testování.

Zkouška vážením

Kromě toho však existují i metody, jak poznat zlato svépomocí doma. Pokud vlastníte jiný zlatý klenot obdobné velikosti a o jehož původu nemáte pochyby, dejte jej na váhu a porovnejte ji s analyzovaným šperkem. Oba kousky by měly mít podobnou váhu. Jestliže tedy zkoumaný klenot váží výrazně méně, můžete si být jistí, že jde o podvrh.

Kyselina dusičná

O pravosti zlata i jiných drahých kovů se můžete přesvědčit i s pomocí kyseliny dusičné. Naneste malé množství kapalné kyseliny dusičné na zkoumaný šperk a vyčkejte na chemickou reakci. Pravému zlatu se nic nestane, zatímco padělek hned změní barvu. Při tomto testování však musíte být opatrní, domácí zacházení s kyselinou může být totiž nebezpečné. A proto se spíš doporučuje nechat tuto metodu na odborníkovi.

Leštění

Další metodou zkoumání pravosti zlata je leštění. Vezměte si do ruky bavlněný hadřík a šperk jím intenzivně leštěte. Pravému šperku se nic nestane, zatímco padělek se rychle ošoupe. Dalším vodítkem je zanechávání černých otisků na kůži, to pravé zlato nedělá.

Zkouška magnetem

Pravost zlata můžete prozkoumat i pomocí silnějšího magnetu. Pravé zlato není magnetický kov a na magnet tak nebude reagovat, zatímco imitace zlata a jiné slitiny ho přitáhnou.

Abyste se do budoucna vyhnuli testování vašich šperků, je důležité na to myslet preventivně a klenoty kupovat pouze v renomovaných klenotnictvích. Jen tak nenaletíte a nebudete nosit padělek.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmaireová | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: