UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zjistit cenu pozemku?

Chcete si koupit pozemek, který je nedaleko vašeho současného bytu? Chtěli byste na něm začít za nějakou dobu stavět? Nebo jde už o stavební parcelu, která je pro tento účel už hotová? Jak, ale zjistit cenu pozemku?

jak-zjistit-cenu-pozemku

(Zdroj fotky: Freepik.com)

V dnešní moderní době kdy internet je součástí našeho každodenního života je to naprosto snadné. Setkali jste se někdy ve svém životě s cenovou mapou? O co se vlastně jedná? Na webových stránkách www.cenovamapa.cz si z pohodlí domova velmi snadno najdete v jaké cenové výši se pohybují pozemky ve vaší lokalitě.

Ceny se také liší o podle toho zda se jedná o ornou půdu, sad nebo i stavební pozemek. Proč jsou, ale některé pozemky daleko dražší než ty druhé? Je pozemek ve městě kde je dobrá dopravní dostupnost? Nebo naopak na vesnici kde lišky dávají dobrou noc? Ano i to hraje roli. Stavební pozemek, který je zasíťovaný bude mít vyšší hodnotu za metr čtvereční než třeba orná půda. Veškeré rozdělení najdete také v zákonech, které se k tomu vážou. K tomu nám navazuje tržní cena pozemku.

Ano tato cena je výsledkem prodaných nemovitostí v dané lokalitě za uplynulých 12 měsíců tj. 1 rok. Ale pozor! Prodaných nemovitostí, které jsou srovnatelné pro tu kterou chcete vy, jedná se tedy i o velikost a kvalitu. Proto si na to dávejte pozor. U pozemků hraje roli také údaj o tom zda je pozemek v záplavové oblasti, zda je okolo velký hluk, nehezké okolí apod. Tyto věci a mnohé další dokážou snížit cenu daného pozemku. Informace je to i pro majitele pozemku či pozemků, kteří se nyní rozhodli ho nebo je prodat. Kdo již koupil pozemek a potřebuje přesné hranice, protože se nemůže tak domluvit se svým sousedem, tak si může povolat na pomoc geodeta, který zaměří hranice pozemku. Vždy je tedy dobré si ujasnit co chceme a zda není nějaké překážka jako je věcné břemeno, exekuce apod. Poté je na pováženou zda si danou nemovitost koupit.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: