UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kdo je na 5 000, 2 000, 1 000, 500, 200 a 100 Kč bankovce?

Určitě jste už někdy viděli různé bankovky. V České republice je několik druhů. Jak můžeme bankovky dělit? Dělíme je od nejnižších po nejvyšší. Zpravidla to jsou tyto.

kdo-je-na-5000-2000-1000-500-200-a-100-kc-bankovce
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

a) Sto korunová bankovka - Karel IV.
Tato bankovka je mezi lidmi asi nejčastější. Setkáváme se s ní dnes a denně, například pokud potřebujeme něco rychle nakoupit (jednu nebo dvě věci), vždy po ní sáhneme. Na této bankovce je zobrazen Karel IV., bývalý a známý vladař v Praze. Uměl 5 jazyků a byl to velmi chytrý člověk.

b) Dvě stě korunová bankovka - Jan Amos Komenský
Na ní můžeme vidět Jana Amose Komenského, který je přezdívaný za "učitele národů" hlavně díky svému přístupu k učení a k žákům. Nevolil klasickou metodu, nicméně prosazoval metodu Škola hrou, ze které si mnoho učitelů bere dodnes inspiraci.

c) Pět set - Božena Němcová
Zde je Božena Němcová. Boženu Němcovou můžeme znát nejčastěji díky jejímu nejproslulejšímu dílu Babička, které sepsala.

d) Tisícová bankovka - František Palacký
Zobrazen je zde František Palacký, známý jako český historik a politik, který je přezdívaný za otce národa.

e) Dvou tisícová bankovka - Ema Destinnová
Zde můžeme vidět vyobrazenou tvář Emy Destinnové, která byla také velmi známá.

f) Pěti tisícová bankovka - Tomáš Gariggue Masaryk
Jeden z nejdůležitějších lidí v České republice vůbec. Byl známým politikem, státníkem a především prvním prezidentem Československa. Známý je také tím, že se posléze zasloužil o vznik samostatného českého státu, za který tvrdě bojoval. Zemřel v Lánech a zde byl také i potom pochovaný. Jeho nejslavnější výrok Pravda vítězí ale zůstává i nadále jakýmsi heslem celého Česka.

Je zajímavé si připomenout něco o osobnostech, které jsou už roky vytištěné na našich bankovkách a dozvědět se o nich zase něco nového.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: