UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je cider?

Kromě oblíbeného piva, které si stále drží svoje místo na výsluní se do popředí dostává také další hráč v podobě osvěžujícího lahodného nápoje. Je jím cider, jehož popularita neustále roste. Cider je alkoholický nápoj, který se vyrábí z kvašeného jablečného moštu. Setkat se můžete i s jeho svařenou variantou, nebo s přidáním různých destilátů či s kořením. Jedná se nejspíše o jeden z nejstarších alkoholických nápojů na světě vůbec.

co-je-cider

Cider co je to? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Osvěžující cider

Cider se může vyrábět i tradičním způsobem, a to zráním v sudech. 100% šťáva se nechává pomalu fermentovat a takto vzniklý zkvašený mošt pak zraje v dubových sudech. Výsledkem je pak opravdu chutný a lahodný cider. Tento nápoj je osvěžující a dokonale uhasí žízeň. Skvěle chutná s kostkou ledu a hodí se v podstatě ke každému jídlu.

Cider není ani kyselý jako víno a ani hořký jako pivo. Oproti vínu má také nižší obsah alkoholu, ale více bublinek. Je tak skvělou volbou v případě, že nemáte chuť na pivo nebo víno. Může být více či méně perlivý, liší se i v obsahu alkoholu.

kuchynske-vychytavky

Obsah alkoholu 

Obsah alkoholu v cideru je rozdílný podle konkrétní země, ve které se vyrábí. Třeba ve Francii, kde se setkáte s názvem „cidre“, je obsah alkoholu kolem 3 % a nápoj je sladší. Oproti tomu v Británii se hodnoty obsahu alkoholu pohybují kolem 8 %, ale nápoj je naopak sušší a silnější. Nápoje s vyšším obsahem alkoholu pak jsou označovány jako jablečné víno.

I když se v současné době vyrábí cider v mnoha zemích po celém světě, je považován za tradiční anglický nápoj. Ten má ovšem blíže k pivu. Mezi největšího výrobce momentálně patří Francie. Pro dosažení té nejlepší chuti jsou často kombinovány různé odrůdy jablek. Setkat se ale můžete i s ciderem vyrobeným z hrušek.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: