Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je špalda a špaldová mouka?

Špalda je druhem obilniny, která má velmi blízko k pšenici, ječmenu a žitu. Je považována za zdravější a výživově hodnotnější a v poslední době si opět získává na oblibě. Patří mezi nejstarší obilniny na světě a její původ bychom našli v Íránu. Objevte kouzlo a skvělé nutriční vlastnosti špaldy a špaldové mouky, která potěší především vyznavače zdravého stravování.

co-je-spalda-spaldova-mouka

Co je pšenice špalda? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to špaldová mouka? 

Ze špaldy se vyrábí především mouka a z ní pak následně pečivo. Špaldová mouka má mnoho přínosů pro naše zdraví. Je bohatá na vlákninu, vysoký obsah železa, manganu, fosforu, vitamínů skupiny B, hořčíku a zinku. Stejně jako pšeničná mouka obsahuje i tato lepek, a tak není vhodná pro osoby trpící celiakií.

Díky vysokému obsahu cenných živin prospívá špalda našemu zdraví, a to v mnoha ohledech. Předně díky obsahu vlákniny zpomaluje trávení a vstřebávání živin, takže snižuje prudké výkyvy hladin glukózy v krvi. Dále výrazně snižuje riziko vzniku diabetu II. typu, kardiovaskulárních onemocnění a obezity. Celozrnná špalda se pyšní středně velkým glykemickým indexem. Oproti tomu ale špalda rafinovaná má glykemický index vysoký, což naopak vede k rychlému nárůstu hladiny cukru v krvi.

kuchynske-vychytavky

Co ze špaldové mouky upéct?

A co si ze špaldy, potažmo špaldové mouky připravit? Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou, a tak můžete špaldovou mouku použít zkrátka všude tam, kde byste použili mouku běžnou. Hodí se pro výrobu chleba, ale také vánočního cukroví.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: