Co je mascarpone?

Že jste ještě v kuchyni neobjevili kouzlo báječného mascarpone? Nebo dokonce vůbec nevíte, co se pod tímto názvem ukrývá? Mascarpone je čerstvý krémový sýr, který se vyrábí ze smetany působením kyseliny vinné, a to bez odstraňování syrovátky. V kuchyni si najde široké využití a potěší vás také po stránce benefitů pro vaše zdraví.

co-je-mascarpone

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Mascarpone pochází z Lombardie a je znám již od 16. století. Původně ale vznikalo pouze jen jako vedlejší produkt při výrobě různých druhů sýra. Postupem času si ale vydobylo svoje místo na výsluní a zařadilo se mezi stále produkty italské kuchyně. To úplně nejkvalitnější a nejchutnější mascarpone se pak vyrábí z kravského mléka plemen pasoucích se na horských pastvinách s květinami a bylinami, což u mascarpone zajišťuje příjemnou nasládlou chuť. Tento produkt také obsahuje minimum chemie. Nenajdete tak v něm živočišná syřidla. Ta jsou totiž nahrazena vinnou nebo citronovou kyselinou.  

A jak je na tom mascarpone s výživovými hodnotami a obsahem prospěšných látek. Obsahuje velkou část bílkovin, vitamínu A a minerálů jako je sodík a vápník. Pomáhá tak k lepšímu trávení a působí pozitivně i na látkovou přeměnu. Zlepšuje stav pokožky, nehtů a vlasů, kterým propůjčuje zdravý vzhled. Jeho výživové hodnoty ovšem poněkud snižuje vysoký obsah tuků. To je ale jeho jediná vada na kráse.

kuchynske-vychytavky

A jak si mascarpone můžete dopřávat? Svoje využití si najde při výrobě pečených i nepečených dezertů. Skvěle se hodí pro oblíbené tiramisu. Mascarpone je také jako stvořené pro výrobu nejrůznějších krémů. Úžasně pak působí v kombinaci s cukrem, citronovou kúrou nebo s čerstvým ovocem. Dá se ale využití i do slaných pokrmů. Hodí se k těstovinám namísto sýrové omáčky. Vyzkoušejte jej třeba na chlebíčky místo másla nebo do bramborového salátu a věřte, že se budete olizovat až za ušima.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu vychytávky do kuchyně: