Co je pivo ipa?

Milujete pivo a rádi si pochutnáváte na nejrůznějších pivních speciálech? Už jste slyšeli o pivním stylu IPA anebo jste s ním ještě neměli tu čest? Pivo IPA neboli „India Pale ale“ je známé již od počátku 19. století.

co-je-pivo-ipa

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Tehdy se ovšem k jeho konzervaci používal spíše sušený chmel. Ten ale pivu na chuti příliš nepřidal, naopak jí dokonce i uškodil. Na svoji dobu měla IPA běžně i kolem 6 % obsahu alkoholu, který by tedy jako konzervant jistě postačil. Z důvodu příliš vysokých daní se ale například v Británii tento typ piv vařil ve velmi slabém provedení, kdy se obsah alkoholu pohyboval někde kolem 4 %.

Poté, co se tento typ piva dostal do Ameriky, místní obyvatelé si ho tak trochu přetvořili k obrazu svému. Při výrobě tak vůbec nešetřili na aromatickém chmelu a vznikla tak vlastně podoba piva IPA, tak jak ji v současnosti známe. Setkat se můžete s mnoha různými variantami. Například americká (American IPA), je typická vyšší hořkostí, další americká varianta (Imperial IPA) zase vyšším obsahem alkoholu. Belgická IPA se vyznačuje extrémní hořkostí, anglická pak je slabší co se obsahu alkoholu týče.

IPA je pivem z kategorie „ale“, která jsou typická svrchním kvašením. Jedná se o piva světlá. U tohoto pivního stylu vás potěší především vytříbená chuť. V počátcích po jeho ochutnání vás potěší jemné ovocné tóny. Ale nenechte se zklamat. Ty se totiž následně rozvinou v typickou chmelovou hořkost, která potěší nejednoho milovníka zlatavého moku. Tyto obě protikladné chuti se dokonale doplňují a společně tak utvářejí nezaměnitelnost a jedinečnost piva IPA.

A jak je to u tohoto piva s obsahem alkoholu? V současné době se můžete s tímto typem piva setkat spíše ve variantě s vyšším obsahem alkoholu, oproti těm běžným. Nejenom kvůli své chuti se pivo IPA těší velké popularitě. V kombinaci s úchvatnou chutí si jej nejspíš okamžitě po prvním ochutnání zamilujete i vy.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení