Co je sójové maso?

Sójové maso nemá s masem vlastně vůbec nic společného. Začalo se mu tak říkat z toho důvodu, že bývá považováno za náhražku klasického masa a je tak vhodnou alternativou pro vegetariány. Pod názvem „sójové maso“ se dokonce ani neprodává. Setkat se tak můžete s názvy jako sójové kostky, plátky, granulát atd. Mdlá a nevýrazná chuť je už dávno minulostí. Dnes je oblíbenou součástí jídelníčku, a to nejenom vegeteriánů. Když mu zajistíte správnou úpravu a ochucení můžete si na něm opravdu pochutnat.

co-je-sojove-maso

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Sójové maso je vyrobeno z odtučněné mouky. Je dehydratovaným texturovaným sójovým proteinem. V dnešní době jej už seženete naprosto všude, a to v různých podobách od kostek, přes plátky až po granulát. Díky tomu, že se jedná o sušenou podobu, můžete je jednoduše uchovávat doma při pokojové teplotě.

Připravuje se jednoduše, a to buďto zalitím horkou vodou, kdy rychle nabobtná nebo přímo vařením. V tomto případě je pak snáze stravitelné. Samo o sobě je sójové maso chuťově nevýrazné, a tak je žádoucí pohrát si trochu s jeho dochucením. Vyzkoušejte vaše oblíbené koření a marinády pro docelení požadované chuti.

A jak je to s jeho složením? Je bohaté na bílkoviny a obsahuje minimum tuku. Kromě toho má také významný podíl vlákniny. Neobsahuje lepek a je zásobárnou vitamínů A, E a skupiny B. Z minerálních látek pak obsahuje fosfor, železo a vápník.

Jak co nejlépe sójové maso připravit, aby zachutnalo i těm největším odpůrcům této náhražky masa? Ideální volbou je uvařit v koření a marinování. Díky tomuto triku docílíte výrazné chuti, které neodoláte. Nakombinovat sójové maso můžete se zeleninou nebo ugrilovat plátky.

V případě konzumace sójového masa se ovšem rozhodně vyplatí střídmost. Je vhodné střídat jej i s dalšími bílkovinami na bázi obilovin a luštěnin jako je cizrna, hrách, čočka, fazole apod.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení