UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to vejmrda?

Slyšeli jste už někdy o vejmrdě? Pokud ne, patrně vám toto slovo bude znít přinejmenším zvláštně. Vejmrda je staročeský název pro jablečný křen, tradiční pochoutku, která se odnepaměti servírovala jako příloha k zabijačkovým dobrotám, například ke guláši, vařenému či pečenému vepřovému masu, vepřovému kolenu i k jiným masovým jídlům. Její původ bychom našli na Moravě, kde má mnohaletou tradici.

vejmrda

Co to je vejmrda?

Z čeho se vejmrda připravuje?

Vejmrda se tradičně skládá z těchto jednoduchých surovin – z čerstvého křenu, červených jablíček, masového vývaru, octa a cukru. Obdobou klasické vejmrdy je takzvaná Loretánská vejmrda, k jejíž výrobě se místo jablek používala červená řepa. Podávala se především v pražských restauracích jako doplněk k taliánovi, což je uzenina, kterou tam v 19. století proslavil italský uzenář Emanuel Ugge.

kuchynske-vychytavky

Jak si vejmrdu připravit?

Příprava vejmrdy není nijak složitá, takže ji hravě zvládne i úplný začátečník. Můžete si ji připravit buď čerstvou a ihned podávat s čím jen budete chtít, anebo si ji můžete zavařit do zásoby.

Budete potřebovat:

  • 3 čerstvá jablíčka, nejlépe červená, nastrouhaná nahrubo
  • 4 polévkové lžíce čerstvého křenu
  • 150ml masového vývaru (může být hovězí nebo kuřecí, klidně ale také vepřový)
  • 2 polévkové lžíce octa (obyčejného nebo jablečného)
  • sůl dle chuti
  • 2 polévkové lžíce krupicového cukru


Postup:

  1. Křen očistěte a nastrouhejte nahrubo. Jablka omyjte, oloupejte, zbavte jádřinců a stopek a též nastrouhejte nahrubo. V míse smíchejte dohromady.

  2. Ke směsi strouhaného křenu a jablka přisypte krupicový cukr, osolte špetkou soli podle chuti, přilijte ocet a vychladlý vývar a důkladně promíchejte.

  3. Rodící se vejmrdu zakryjte poklicí nebo potravinářskou fólií, přesuňte do lednice a nechte tam chladit do druhého dne, chutě a vůně se lépe propojí.

  4. Podávejte k zabijačkovým chodům nebo jakýmkoli tučnějším masovým pokrmům. Doplňte krajícem čerstvého chleba.

  5. Pokud byste chtěli vejmrdy udělat více a následně ji uchovat na jindy, můžete ji sterilovat. To uděláte jednoduše tak, že hotovou vejmrdu rozdělíte do čistých zavařovacích sklenic, důkladně uzavřete a v hrnci sterilujete po dobu asi dvaceti minut. Po vyjmutí obraťte sklenice dnem vzhůru a uložte na tmavé místo.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: