UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak oloupat lískové oříšky?

Lískové oříšky jsou oblíbenou pochutinou nejen veverek, které jsou s nimi velmi často a rády zobrazovány skoro jako jejich maskoti, ale také nás lidí. Využíváme je při pečení vánočního cukroví, dortů i jiných dezertů, milujeme je v čokoládě a rádi je zobeme i jen tak večer u televize. Lískové oříšky si můžete nasbírat na zahradě nebo si je koupit v obchodě loupané i neloupané. Pokud se rozhodnete zakoupit neloupané lískové ořechy, pravděpodobně ušetříte dost peněz, zároveň vás ale čeká jejich loupání. Se srozumitelným návodem, který vám přinášíme v tomto článku, to zvládnete hravě. A jako bonus se dozvíte, jak a čím lískové oříšky prospívají našemu zdraví.

jak-oloupat-liskove-orisky

Jak oloupat jádra lískových oříšků? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Loupání tvrdé skořápky

Lískové oříšky jsou obaleny tenkou slupkou a ještě vnější tvrdou skořápkou. Nejpracnější bude dostat je nejprve ze skořápky. To provedete nejlépe tak, že oříšky vložíte do síťky, síťku položíte na kuchyňské prkénko pokryté potravinářskou fólií nebo igelitovým sáčkem a pomocí dřevěné paličky na maso skořápky přes síťku jemně roztlučete. Oříšky pak už snadno vyloupete a skořápky vyhodíte.

kuchynske-vychytavky

Loupání slupky

Když máte oříšky vyloupané z tvrdých skořápek, zbývá už jen zbavit je tenké hnědé slupky. Oříšky nasypete na plech vyložený pečícím papírem a vložíte do trouby vyhřáté na 200°C. Po deseti minutách plech vytáhnete, necháte několik minut chladnout a nakonec oříšky přendáte na čistou utěrku či jiný kus látky, kde je následně jemným třením zbavíte slupek.

Lískové oříšky pro zdraví

„Lískáče“, jak se lískovým ořechům přezdívá, jsou nejen dobré, ale také zdravé. Představují bohatý zdroj vitaminů skupiny B, vitaminu E, kyseliny listové a celé řady minerálů – obsahují železo, vápník, hořčík, draslík, fosfor, měď a zinek. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin omega-6 pomáhají lískové ořechy snižovat hladinu cholesterolu.

Mají také pozitivní vliv na nervovou soustavu (zlepšují paměť a koncentraci), na kardiovaskulární systém, podporují metabolismus a jsou dobré na zrak a vlasy. Lískové oříšky se mimo jiné hodí mít po ruce i v případě, že sportujete nebo podnikáte delší výlet do přírody – díky obsahu hořčíku totiž pomáhají předcházet svalovým křečím, regulují hladinu krevního cukru a mají pozitivní vliv na činnost nervové soustavy.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: