UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se dělá karamel?

Karamel je doslova dekadentní pochoutkou. Je hříšně sladký a má tak lahodnou chuť, že obvykle zmizí během mrknutí oka. V obchodech ho můžete ho koupit nejčastěji ve formě měkkých karamelek či tvrdých bonbónů. Víte ale, že si můžete mnohem lepší a krémovější karamel připravit i doma? 

jak-se-dela-karamel

Jak se dělá karamel? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Recept na domácí karamel

Nevím jak vám, ale mě karamel ze supermarketu chutná jen málokdy, přijde mi totiž značně ošizený, případně obsahuje tolik přidaných ingrediencí, že výsledným produktem je pak jakási ubohá parodie na karamel. Pokud na tuto zlatavou dobrotu dostanu chuť, uvařím si ji raději sama doma. Níže vám přináším recept na hebkou karamelovou omáčku, která je za mě tou nejlepší formou karamelu vůbec. Nelekejte se slova „omáčka“, při pobytu v lednici totiž karamel ztuhne a můžete ho mlsat podle libosti třeba lžičkou.

Co je to karamel

Karamel vzniká zahřátím a rozpuštěním cukru. Bílé cukrové krystalky se teplem rozpustí a výsledkem je velmi horká, průhledná, vazká tekutina zlatavé až mírně rezavé barvy, která ale s chladnutím rychle ztuhne doslova na kámen a svou konzistencí připomíná tvrdý bonbón. Tak vypadá ten úplně základní karamel.

Jak ale z tvrdé hmoty vykouzlit delikátní karamelovou omáčku? Stačí přilít tučnou smetanu a nechat v ní karamel krátce povařit a důkladně rozpustit, tak jednoduché to je.

Karamelová omáčka

Na výrobu lahodné karamelové omáčky budete potřebovat pouhé dvě ingredience – bílý cukr krystal a smetanu ke šlehání. Nic víc. Někdo do karamelu přidává ještě máslo, ale za mě si bohatě vystačíte jen se smetanou.

Samotná výroba domácí karamelové omáčky je záležitostí maximálně 15 minut. Počítejte ale s tím, že karamelizující cukr budete muset bedlivě hlídat, protože jakmile se rozpustí a začne měnit barvu, konečný výsledek už je pak otázkou několika vteřin – v případě karamelu je hranice mezi krásnou zlatavou barvou a hnědou spáleninou velmi, velmi tenká.

Na cca 500ml karamelové omáčky budete potřebovat:

  • 400g bílého cukru krystal nebo krupice
  • 1 sklenici vody
  • 400ml smetany ke šlehání
  • vysoký hrnec

kuchynske-vychytavky

Postup jak vyrobit karamel:

  1. Cukr nasypte do vysokého hrnce, co možná největšího, jaký doma najdete. Je to důležité hlavně z hlediska bezpečnosti – čerstvý karamel je totiž velice horký a při kontaktu s vychlazenou smetanou se vytvoří veliké množství vařící páry a mohli byste se popálit. Ale postupně.

  2. Cukr v hrnci zalijte jedním hrnkem vody, důkladně promíchejte a začněte zahřívat na středním až vysokém plameni. Cukr se začne ve vodě rozpouštět a voda se začne vypařovat. Obsah hrnce můžete sem tam promíchat, aby se cukr rozpouštěl rovnoměrně. Výsledkem bude průhledná tekutina připomínající svou konzistencí tekutý med.

  3. Jakmile se všechna voda odpaří, začněte rozpuštěný cukr hlídat ještě pozorněji, ale už nemíchejte, zbytečně by se vám lepil k vařečce. V tento moment už je cesta ke zlatému karamelu velmi krátká, cukr začne vlivem horka rychle měnit barvu z průhledné na lehce nazlátlou, pak zlatou a v momentě, kdy bude jasně rezavý, co nejrychleji ho zalijte připravenou smetanou. Celý proces zlátnutí trvá skutečně jen pár vteřin, proto vyžaduje maximální soustředění – telefonát s kamarádkou nebo všetečné otázky vašich dětí proto odsuňte na později.

  4. Při zalévání karamelu studenou smetanou buďte opatrní a nelekněte se té páry a podezřelých zvuků, které se z hrnce vyhrnou. Karamel bude nejspíš syčet, prskat a po přilití chladné smetany okamžitě ztvrdne. Nemusíte se ale bát - zmírněte plamen a nechte ten karamelový „šutr“ ve smetaně bezezbytku rozpustit. Bude to trvat asi zhruba 5 až 10 minut.

  5. Hotový karamel poznáte podle toho, že se vám v hrnci zrodila hebká tekutina světle hnědé barvy. Nelekejte se, pokud je omáčka na váš vkus příliš tekutá, v ledničce krásně ztuhne tak, že bude akorát na lžičku :-)

  6. Karamelovou omáčku slijte přes cedník do uzavíratelné sklenice, nechte při pokojové teplotě vychladnout a uložte do lednice.

Jak s karamelovou omáčkou naložit?

Buď ji můžete postupně ujídat lžičkou nebo ji můžete použít k ochucování všeho možného od kávy, přes domácí likéry, až po zmrzlinu. Pokud chcete omáčku použít jako přeliv na dezert, stačí karamel rozpustit ve vodní lázni.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: