Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak upéct kaštany?

Většina z nás má nejspíš jedlé kaštany spojené s adventními trhy a zimním obdobím. Aby taky ne – plody kaštanovníku jedlého dozrávají s podzimem, sklízí se na konci září a v říjnu a protože se konzumují čerstvě upečené, krásně zahřejí zimou prokřehlé ruce i tělo. Takový nedbale zabalený kornout s horkými pečenými kaštany už patří ke každoroční adventní tradici, zakoupíte je snad na každém vánočním trhu a jejich oříškově–zemitá chuť vám zaručeně připomene, že magický čas Vánoc je tu a Štědrý den je přímo za dveřmi.

jak-upect-kastany

Jak doma upéct jedlé kaštany? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jedlé kaštany pro zdraví

Přináší nám ale jedlé kaštany i něco jiného než jen výbornou chuť, teplo a vánoční atmosféru? Možná to pro vás bude novinka, ale je spolehlivě dokázáno, že jedlé kaštany jsou také zdraví prospěšné, dokonce hodně. Vědci zjistili, že jedlé kaštany dokážou čistit játra od toxických látek, pomáhají při průjmu a mají dokonce pozitivní vliv na lidskou psychiku – zlepšují totiž náladu a odstraňují úzkost.

A jaké zdraví prospěšné látky obsahují? Jedlé kaštany jsou zdrojem vitaminů A, B a C, minerálních látek jako je draslík, vápník, sodík, železo, zinek, měď či fosfor a díky nízkému obsahu cukru jsou vhodné i pro diabetiky.

Vybírejte pečlivě

Pokud se nedostanete na adventní trh nebo u vás pečené kaštany žádný trhovec neprodává, můžete si je klidně upéct i doma. Možná to nebude stejně magické jako procházka setmělými ulicemi plnými vánočních světýlek s teplým kornoutem v ruce, ale s jistou dávkou romantiky, voňavou svíčkou a vánočním filmem na obrazovce si vykouzlíte kouzelnou atmosféru i u vás doma. A vůbec vám nebude vadit, že byly kaštany upečené ve vaší troubě a servírované v misce na klíně.

Než se ale dáte do pečení, kaštany nejdříve pečlivě vyberte. Většina supermarketů jich na konci podzimu a začátkem adventu nabízí celé hromady, ale ne vždy musí být všechny v poživatelném stavu. Jedlé kaštany jsou bohužel vysoce náchylné k plesnivění, plíseň chytají velmi brzy po sklizni. Zdravé kaštany poznáte podle toho, že jsou velké a lesklé a na jejich povrchu není ani známka plísně.

Pokud chcete mít jistotu, že si pochutnáte na dobrých kaštanech, nakupte si je raději s předstihem, protože kaštany jsou sklízeny notný čas před začátkem adventu a čím déle od sklizně, tím větší pravděpodobnost, že si domů odnesete i několik plesnivých kousků. Kaštany můžete třeba zamrazit, tím je dokonale uchováte pro pozdější využití a po rozmrazení budou mít stejnou chuť i vůni.

kuchynske-vychytavky

Jedlé kaštany z trouby

Kaštany je možné upravit na mnoho způsobů – dá se z nich vyrobit kaštanová mouka, je možné je vařit nebo třeba kandovat. V Americe se sváteční pečený krocan neobejde bez kaštanové nádivky a ve Švýcarsku je zase oblíbené kaštanové pivo. Nejznámější jsou ale jednoznačně kaštany pečené. Není na tom nic těžkého, potřebujete vlastně jen troubu, kaštany, pekáč a malý nožík.

Pro 6 osob budete potřebovat:

  • 1200g jedlých kaštanů
  • plech na pečení
  • nůž


Postup:

  1. Troubu nechte předehřívat na 180°C. Mezitím, co se trouba rozehřívá, každý kaštan pečlivě nařízněte – ostrým nožem udělejte řez ve tvaru kříže na vypouklé straně kaštanu. Pokud byste kaštany nenařízly, postarali byste se o dokonalou spoušť v celé troubě – jedlé kaštany by totiž vlivem horka explodovaly. A to určitě nechcete.

  2. Kaštany nedbale vyskládejte na plech, vložte do vyhřáté trouby a pečte zhruba 15 až 20 minut. Hotové kaštany poznáte podle toho, ze v místě řezu rozevírají, mají zlatavou barvu a krásně voní.

  3. Po vytažení z trouby nechte kaštany krátce vychladnout, ale jen tolik, abyste předešli popálení prstů při loupání. Kaštany je nutné loupat ještě teplé, později už to půjde jen těžko. Dobrou chuť!


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: