UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak skladovat vánoční cukroví?

Otázka skladování vánočního cukroví není jen otázkou toho, jakou krabici nebo dózu zvolit a kam ji nejlépe ukrýt před nenechavýma rukama ostatních členů domácnosti, kteří ani nepřiložili ruku k dílu a už se tajně kradou do spíže a drze ujídají. Jde mimo jiné o správné pekařské načasování. Některé druhy cukroví vyžadují více času k tomu, aby na stole zazářily, potřebují důkladně uležet. Jiné (zvlášť ty nepečené) je zase nejlepší začít tvořit až úplně nakonec, v řádu několika málo dnů před tolik očekávaným Štědrým dnem, jinak hrozí v lepším případě to, že nebudou tak dobré, v tom horším pak nepříjemné zažívací potíže. A to na Vánoce nikdo nechce.

jak-skladovat-vanocni-cukrovi

Jak správně skladovat vánoční cukroví? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Cukroví, které potřebuje uležet

Tradičními druhy cukroví, které chutnají nejlépe uleželé a je opravdu důležité upéct je s předstihem alespoň tří týdnů, jsou perníčky a zázvorky. Oba druhy pečiva mají v našich vánočních kuchařkách dlouholetou tradici a spojuje je také to, že po upečení velmi rychle ztvrdnou.

Pokud byste se rozhodli péct perníčky či zázvorky na poslední chvíli, nejen že by nebyly tak dobré, ale navíc by hrozilo, že si na nich někdo vyláme zuby. Pečte je proto jako první, klidně už v listopadu, a do Vánoc uložte do krabice vyložené alobalem nebo do plechové dózy a dopřejte jim zasloužený odpočinek. Skladujte je v chladu, nejlépe na balkóně.

Cukroví, kterému delší čas v chladu také prospívá, je oblíbené linecké, pracny a plněné ořechy. Pokud z důvodu pracovního vytížení nestíháte, můžete je ale na rozdíl od předchozích dvou druhů cukroví péct klidně až po Mikuláši, u nich totiž vylámání chrupu nehrozí. S plněním krémy a různými náplněmi ale doporučuji počkat až na poslední adventní neděli, mohly by se totiž zkazit.

pece-o-zuby

Cukroví na poslední chvíli

Když máte většinu cukroví upečenou, úplně nakonec přichází na řadu plnění a zdobení různými krémy a polevami a tvoření nepečeného cukroví. Ať už se rozhodnete vytřít všem zrak lahodnými kuličkami ve stylu rafaelo, medovníkovými kuličkami, minimedovníčky, vosími hnízdy nebo tradičními rumovými koulemi, které by porazily i statného dřevorubce, vrhněte se na ně opravdu až těsně před Vánoci.

Jejich složení totiž sestává z ingrediencí, které velmi rychle podléhají zkáze (máslo, smetana a jiné) nebo brzy žluknou a kdybyste je udělali příliš brzy, na Štědrý den už by nejspíš nebyly vůbec dobré. V tom lepším případě. Nepečené dobroty si proto nechte až na poslední chvíli a po jejich zhotovení je uchovávejte v chladu. Zkonzumujte je pak co nejrychleji – já si ale myslím, že už vzhledem k jejich složení a delikátnosti to nebude problém.

kuchynske-vychytavky

Skladování cukroví

Různé druhy vánočního cukroví vyžadují i různý způsob skladování. Něco společné ale mají – všechno cukroví je třeba skladovat v chladu a temnu a pokud možno dál od ostatních, zvláště pak aromatických potravin, od kterých by mohly načichnout (třeba takový česnek nebo cibule se k cukroví zrovna moc nehodí).

Druhy, které potřebují uležet a změknout (perníčky, zázvorky), vyžadují kromě času a chladu ještě také vlhčí prostředí, proto jim tolik svědčí skladování na balkóně v plechové dóze nebo papírové krabici vyložené alobalem. Můžete k nim klidně přidat i rozkrojené jablko – to pustí vlhkost a suché, tvrdé cukroví snáze změkne. Po čase ho ale samozřejmě vyměňte za nové.

Nepečené druhy cukroví, které se tvoří až těsně před Vánoci, je naopak potřeba před vlhkem chránit, skladovat je ideálně v lednici a brzy sníst. Pokud vám nějaké cukroví zbude, ať už z vlastních zásob anebo darované od babiček a tetiček, můžete je bez problémů zamrazit a servírovat kdykoli během roku. Cukroví je nutné uložit do nádoby určené k mražení a dobře uzavřít.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: