UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak užívat kurkumu?

Kurkuma je koření rozšířené zejména v asijské kuchyni. Říká se mu také indický šafrán nebo koření života a je hlavní složkou nám všem dobře známého indického koření kari, kterému propůjčuje typickou zářivě žlutou barvu.

jak-uzivat-kurkumu

Jak dlouho užívat kurkumu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je kurkuma?

Koření kurkuma pochází z kořene rostliny zvané kurkuma dlouhá (Curcuma longa). Řadí se mezi takzvané zázvorovité rostliny, však také kořen kurkumy velice připomíná zázvor, jen s tím rozdílem, že je tmavší a uvnitř žluto-oranžový. Za její žluté zbarvení může složka zvaná kurkumin, která se používá jako barvivo obecně, konkrétně pod označením E100. Kurkuma se používá nejen v kuchyni, ale také v léčitelství.

Jako lék byla používána již před dvěma tisíci lety, a to především v tradiční indické medicíně známé jako ayurvéda. Hojně se využívala také v Thajsku, Peru a Číně. Ač se jedná o léčivo vyhledávané a oblíbené už v dávných dobách, s moderní medicínou se na kurkumu co by zázračnou rostlinu docela zapomnělo. V dnešní době, kdy se rádi navracíme k přírodě, se však o kurkumě začalo znovu mluvit nejen jako o koření, ale také v souvislosti s jejími blahodárnými účinky na naše zdraví. Jaké to jsou?

Zázračná kurkuma

Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že kurkuma je doslova přírodní zázrak. Nejenže je dobrá v kuchyni, ale její zdraví prospěšné účinky jsou vskutku všestranné. Tak například kurkuma významně posiluje imunitu našeho organismu. Dalším velikým plusem je, že pomáhá čistit a detoxikovat játra. Blahodárný vliv má také na správné fungování nervové soustavy a dokonce dovede bojovat s úzkostnými stavy a zlepšovat náladu.

Díky svým protizánětlivým účinkům pomáhá léčit různé neduhy, posiluje kosti a zuby, pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru a zlepšuje trávení. Dokonce příznivě působí na kůži, vlasy a nehty, pomáhá zmírňovat akné a má antioxidační účinky. Blahodárných účinků kurkumy by se našlo určitě mnohem více, ale myslím, že bude užitečnější si říct, jak tento přírodní zázrak užívat.

kuchynske-vychytavky

Využití kurkumy

Protože je kurkuma koření, využijete ji při přípravě pokrmů i nápojů. Kurkuma je součástí kari koření, proto ji najdete takřka v každém indickém jídle. Dochutit s ní můžete ale také kuchyni thajskou nebo čínskou, kurkumu najdete ve většině exotických receptů. Své uplatnění najde ale i v naší české kuchyni. Přidat ji můžete prakticky do čehokoli, protože její chuť není tak výrazná, aby vadila.

Kurkuma má lehce zemité aroma a přidat ji můžete do polévek, ochutit s ní kuřecí maso nebo ryby a skvěle si rozumí také s grilovanou zeleninou, špenátem nebo červenou čočkou. Díky kurkumě dodáte každému pokrmu nádech exotiky a zároveň svému tělu poskytnete cenné látky pro zdraví.

Z kurkumy ale nemusíte připravovat jenom jídlo, lze ji přidat také do různých nápojů. Asi nejznámějším a nejoblíbenějším kurkumovým nápojem je takzvané zlaté mléko. Asi nikoho z vás nepřekvapí, že i tento recept má své kořeny v Indii, kde je kurkuma považována za poklad. O zlatém mléku a jeho přípravě jsem psala v jednom z předchozích článků. Recept zahrnuje kurkumu, mléko, med, máslo, skořici a chilli. Zlaté mléko působí podobně jako třeba takový zázvorový čaj, oceníte ho tedy především v období chřipek a nachlazení, kdy vás mimo jiné příjemně zahřeje.

Dalším nápojem, který se připravuje z kurkumy, je kurkumový čaj. Účinky jsou stejné jako u zlatého mléka, pomůže vám tedy v boji se zákeřnými virózami. Oproti zlatému mléku je ale lehčí do žaludku. Připravit ho můžete spolu se zázvorem, medem a citronem jednoduše tak, že čerstvý nastrouhaný zázvor smícháte s čerstvou nastrouhanou kurkumou (může být i sušená), zalijete vroucí vodou a společně asi pět minut mírně povaříte. Nakonec čaj scedíte a po lehkém vychladnutí ochutíte medem a citronem.

Aby byly účinky kurkumy opravdu znatelné, je ideální kurkumu užívat co nejčastěji.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: