UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak udit pstruha?

Pstruh je oblíbenou sladkovodní rybou, kterou si mnozí z nás dopřávají především pečenou v troubě s česnekem a bylinkami. Pokud ale toužíte po změně a vlastníte udírnu, můžete pstruhy také vyudit. Uzení jim dodá nezaměnitelnou chuť a vůni a vy si je tak můžete vychutnat klidně jen s kouskem čerstvého pečiva a talířem zeleniny. Uzení je navíc velmi jednoduché, račte se o tom sami přesvědčit v tomto článku.

jak-udit-pstruha

Jak dlouho udit pstruha? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příprava na uzení

Velmi důležitý je výběr ryb – ty by měly být pokud možno čerstvé. Pstruhy pak před zpracováním důkladně omyjte, očistěte, případně vykuchejte. Můžete je udit buď vcelku nebo naporcované, u pstruhů bych ale doporučila klidně je nechat celé, nedorůstají totiž moc velkých rozměrů. Po omytí a osušení je pak třeba naložit je do nálevu, a to alespoň na osm hodin, nejlépe přes noc. Nálev si připravíte jednoduše.

Na 4 pstruhy o váze kolem 350g budete potřebovat:

  • 2l čisté vody
  • 200g soli (klasické či mořské)
  • 10 – 15 kuliček barevného pepře
  • 3 bobkové listy
  • 6 kuliček nového koření


Postup:

Na nálev jednoduše smíchejte všechny ingredience, přiveďte k varu a vařte přibližně deset minut, aby se z koření uvolnilo všechno aroma a chuť. Nálev pak nechte zchladnout na pokojovou teplotu a připravte si pstruhy – podélně je nařízněte, opláchněte, osušte a zvenku i zevnitř jemně nasolte. Vložte je do vhodné nádoby, dostatečně velké na to, aby se do ní vešly jak pstruzi, tak nálev. Zalijte připraveným lákem a nechte přes noc odležet v lednici.

kuchynske-vychytavky

Uzení

V den uzení vyjměte pstruhy z nálevu, opatrně opláchněte a osušte. Udírnu rozehřejte na teplotu 50°C, pstruhy napíchněte na připravené háčky a nechte v ní ryby dosušit při otevřených dvířkách, bude to trvat zhruba půl hodiny. Po té zvyšte teplotu na 80°C, dvířka udírny zavřete a nechte pstruhy udit 3 až 5 hodin. Hotového uzeného pstruha poznáte tak, že má jeho kůže krásnou zlato-hnědou barvu. Po uzení nechte ryby vychladnout na pečícím papíru a uložte do lednice.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: