Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak zavařit angrešt?

Červenec se blíží a s ním i sklizeň angreštu. Tyhle zelené, nažloutlé či načervenalé plody rostoucí na trnitém keři vynikají příjemnou sladkokyselou chutí a jsou úžasně osvěžující. Angrešt je chutný jen tak samotný, ovšem když ho zavaříte, uchováte si ho tak i na později. Když pak v zimě dostanete chuť na angreštový koláč, můžete ho tam směle použít. Jak si angrešt zavařit?

jak-zavarit-angrest

Angrešt jak zavařit? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Zdravý prospěšný angrešt

Bobulky angreštu nejsou jen výborné na chuť, ale obsahují také celou řadu vitaminů, minerálů a zdraví prospěšných kyselin – kyselinu citrónovou, kyselinu vinnou nebo kyselinu jablečnou. Pouhých 10% tvoří cukry, zejména pak fruktóza. Obsahuje hodně vitaminu C, dále pak vitamin E, a B. Je bohatý také na minerální látky, najdeme v něm například železo, vápník, draslík, fosfor, hořčík, měď či fluor. 

Angrešt ve sladkém nálevu

Zavařování angreštu není žádná věda, je však potřeba dodržet několik bodů – plody musí být pevné, v žádném případě ne přezrálé, dále je nutné je zbavit stopek a takzvaných bubáků, a nakonec to nejdůležitější – každá kulička angreštu se musí na několika místech propíchnout, jinak by angrešt během zavařování popraskal. Nakonec se očištěné a propíchnuté bobule namočí do horké vody a po několika minutách se prudce zchladí ledovou vodou. To proto, aby angrešt zůstal krásně zelený.

Budete potřebovat:

  • 1 kg angreštu, zralého, ale pevného
  • 1 l čisté vody
  • 300 g cukru krupice
  • čisté zavařovací sklenice s víčky
  • velký hrnec na zavařování

kuchynske-vychytavky

Postup:

  1. Angrešt důkladně propláchněte, zbavte stopek a bubáků a jehlou jemně propíchejte každou kuličku alespoň na třech místech.

  2. Připravené bobule vsypte do síta a ponořte na několik minut do horké vody. Poté vytáhněte a prudce zchlaďte ledovou vodou, například tak, že angrešt v sítu bohatě prolijete. Nechte okapat.

  3. Nyní si připravte nálev – na 1 litr vody přijde 300g krupicového cukru. Vodu v hrnci smíchejte s cukrem a svařte. Cukr se musí bezezbytku rozpustit. Hotový nálev pak nechte vychladnout.

  4. Angrešt rozdělte do čistých zavařovacích sklenic a zalijte zchladlým nálevem. Uzavřete víčkem, vložte do zavařovacího hrnce, zalijte vodou tak, aby byly sklenice ponořené a přiveďte k varu. Vodu nechte jen mírně perlit, nikoli úplně vřít. Takto angrešt sterilujte po dobu 15 až 20 minut.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: