UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zavařovat?

Zavařování je vynikající způsob, jak si uchovat ovoce stále chutné a čerstvé a vychutnat si je i mimo sezónu a dobu, kdy už neroste. V minulosti bylo zavařování důležité pro přežití v zimních měsících, i dnes se však těší velké oblibě. Zavařené ovoce v podobě džemů a marmelád se skvěle hodí na vánoční cukroví nebo kdykoli v podzimním a zimním období, kdy je venku škaredě. V tomto článku vám poradím, jak na zavařování.

jak-zavarovat
Jak bezpečně zavařovat?

Vyberte kvalitní suroviny

Při zavařování je důležité vybrat kvalitní suroviny. Zavařování může zachovat kvalitu sezónního ovoce a zeleniny, ale pokud vyberete špatné, příliš tvrdé, nebo plesnivé plody, zavařeniny nebudou chutné ani zdravé. Proto je na místě vybrat pouze plody, které jsou zralé, pevné a bez známek poškození.

Připravte si všechny věci, které budete na zavařování potřebovat

K zavařování budete potřebovat:

  • velký hrnec na vaření
  • vařečka na míchání
  • sklenice
  • utěrky na sušení
  • dostatek ovoce nebo zeleniny


Před zahájením procesu zavařování si pečlivě připravte všechny potřebné nástroje a příslušenství. Ujistěte se, že máte dostatek sklenic a víček. Sterilizujte sklenice a víčka, abyste zabránili vzniku plísní nebo bakterií.

Sledujte teplotu a čas

Při zavařování je důležité správně sledovat teplotu a čas, aby se zajistilo, že potraviny jsou řádně zavařené. Sledujte teplotu hrnce a zajistěte, aby byla dostatečně vysoká, aby sklenice byly zavařené. Také sledujte čas vaření, aby byl dostatečně dlouhý, ale ne příliš dlouhý, aby nedošlo k přepálení potravin. Při zavařování například kompotů počítejte zhruba s 20 minutami vaření.

Použijte správný konzervant

Existuje několik typů konzervantů, které se používají při zavařování. V závislosti na tom, co vaříte, můžete použít cukr, ocet, kyselinu citrónovou nebo sůl. Zvolte správný typ konzervantu pro vaše zavařeniny, aby byly nejen chutné, ale také bezpečné k jídlu. Naštěstí dnes na každém typu konzervantu (ať už želírujícím cukru či jiném želírujícím přípravku, kyselině citronové nebo přípravku pro zavařování okurek a jiné zeleniny) najdete návod k použití.

Zavařeniny je nejlepší uchovávat v chladu a temnu, například ve sklepě nebo v lednici. Dobrou chuť!

Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: