UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak restartovat počítač?

Restart počítače je základní akce, která se často provádí k řešení potíží, aktualizaci programů nebo jednoduše k obnově výkonu zařízení. V tomto článku prozkoumáme několik metod, jak restartovat počítač v různých operačních systémech, a poskytneme několik rad, jak to provést bezpečně a efektivně. Na závěr představíme zajímavost související s restartováním počítačů.

jak-restartovat-pocitac

Jak restartovat počítač s operačním systémem Windows

  • Klepněte na tlačítko Start v levém dolním rohu obrazovky nebo stiskněte klávesu Windows.
  • Klepněte na ikonu napájení (vypadá jako kruh se šipkou) a z nabídky zvolte "Restartovat".
  • Alternativní metoda: Stiskněte klávesy Ctrl + Alt + Delete současně a poté klikněte na ikonu napájení v pravém dolním rohu obrazovky. Vyberte "Restartovat".


Jak restartovat počítač s operačním systémem macOS

  • Klikněte na ikonu Apple v levém horním rohu obrazovky a z nabídky zvolte "Restartovat...".
  • Alternativní metoda: Stiskněte klávesy Cmd + Ctrl + Eject (nebo Power) současně, což okamžitě restartuje váš počítač.


Jak restartovat počítač s operačním systémem Linux

  • Otevřete terminál stisknutím kláves Ctrl + Alt + T nebo kliknutím na ikonu Terminálu v nabídce.
  • Zadejte příkaz "sudo reboot" a stiskněte Enter. Po zadání hesla se váš počítač restartuje.


Rady pro bezpečné restartování počítače

  • Ujistěte se, že jste uložili veškerou práci, než počítač restartujete. Restartování může způsobit ztrátu neuložených informací.
  • Před restartováním zavřete všechny aplikace a okna. To může předejít problémům se zamrznutím nebo zaseknutím během restartu.
  • Počkejte, až se dokončí všechny aktualizace, než počítač restartujete. Některé aktualizace systému mohou vyžadovat restart, ale je důležité počkat, až budou dokončeny, abyste předešli problémům s instalací

Zajímavost

Málo známým faktem je, že v roce 1993 byl vytvořen speciální počítač pro Britskou královskou rodinu, který se jmenoval Amstrad Word Processor. Tento počítač, který byl zřejmě používán hlavně pro psaní dopisů a úředních dokumentů, obsahoval předinstalovaný software, který umožňoval uživatelům jednoduché restartování systému.

Tento počítač, zvaný také Amstrad WPC, byl vybaven speciálním tlačítkem "Restart", které umožňovalo rychlé a snadné restartování počítače. Toto tlačítko bylo umístěno na klávesnici a bylo navrženo tak, aby bylo snadno dostupné pro uživatele, kteří potřebovali rychle obnovit svůj počítač. Tento koncept rychlého restartu se později stal běžnou součástí většiny moderních počítačů a operačních systémů.

Pro Dudlu napsal: Hons David

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: