Jak luštit sudoku?

Hledáte-li způsob, jak si zkrátit volnou chvíli a procvičit si přitom mozkové závity, máte na výběr z vícero činností. Můžete luštit křížovky, hrát karty, nebo třeba luštit sudoku. Pokud jste se dosud se sudoku nesetkali, pak je tento článek určen přímo pro vás.

jak-lustit-sudoku

Jak luštit sudoku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vyluštit sudoku?

Sudoku je logická hra, která pracuje s číslicemi. Svůj název získala v Japonsku, nicméně ji hrají lidé po celém světě. Vychází v různých novinách, časopisech, ale zahrát si ji můžete i na internetu nebo na mobilu. A jak tedy sudoku luštit? Cílem hry je doplnit chybějící číslice od 1 do 9 ve čtvercovém poli, které je složeno z 81 zčásti vyplněných čtverečků. V tabulce jsou tučně zvýrazněny příčky znázorňující 9 čtverců (3 × 3) tak, aby se ve velkém poli hráč lépe orientoval.

Začátečníci volí lehkou úroveň sudoku, pak seženete i sudoku středně těžké a těžké úrovně, která se vyznačuje tím, že má předvyplněno minimum čtverečků. Tato hra má jediné pravidlo, které musíte respektovat. V každém řádku, sloupci a čtverci o devíti čtverečkách musí být vyplněny číslovky od 1 do 9. Každá z nich tam musí být zastoupena právě jednou. Každá číslovka je v celém sudoku tedy obsažena devětkrát.

vytvarna-vychova

V žádném řádku, sloupci či malém čtverci (3 × 3) nesmí být dvě identické číslice a stejně tak tu žádná číslovka nesmí chybět. Váháte-li nad vepsáním číslice, zkuste si nejprve v hlavě představit následky takového rozhodnutí. Jako by si v duchu představte několik tahů napřed. Nerozhází vám tato číslovka jiný řádek/sloupec/čtverec? Metod, jak luštit sudoku, existuje víc a vy si sami musíte přijít na ten svůj fígl, který vám bude vyhovovat.

Základem je udržovat přehled o celém sloupci, řádku a čtverci o devíti čtverečkách. Některým hráčům pomáhá, když si do čtverečků slabě tužkou vpisují možné číslice k doplnění, jiné hráče tato metoda naopak mate a preferují udržovat přehled o číslovkách takzvaně v hlavě. Ať už však zvolíte jakoukoli taktiku, o zábavu budete mít jistě postaráno. Mohu vám garantovat, že při luštění sudoku úplně zapomenete na běžný život a vaše starosti. A tak to má u poutavé hry být.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si kreativní potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: