UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Tužky

Tužka

Už kdysi dávno v pravěku používali lidé různé druhy barevných hlinek. S jejich pomocí vytvářeli na keramických nádobách různé geometrické ornamenty. Kdo ví, jestli to bylo pouze proto, že se jim pomalované pohárky a džbánky zkrátka líbily nebo existoval nějaký hlubší význam. Dokonce i na našem území žily kultury, které malovaly na keramiku. Jedna z nich získala příhodné malebné pojmenování: kultura s moravskou malovanou keramikou. A dodnes můžeme obdivovat také úžasné pravěké kresby v jeskyních, stačí vzpomenou slavnou jeskyni Altamiru ve Španělsku nebo Lascaux v jihozápadní Francii. To vše naši předci zvládli bez toho, aniž by potřebovali tužky.

Tužky v takové podobě, v jaké je známe dnes, mají historii mnohem mladší. Souvisí s těžbou grafitu neboli tuhy, která se sice používala odpradávna, ale přímo k psaní ji lidé začali používat údajně až někdy v 16. století. Předtím se psalo inkoustem na pergamen tak, jak je to vidět v některých historických filmech. Ale zpátky k tužkám. Podle různých dochovaných pramenů pochází vůbec nejstarší tužka ze 17. století. Tehdy se již jednalo o kousek tuhy, který byl ukrytý ve dřevě. Mimochodem, počátky vzniku tužek směřují do Velké Británie. Hodně se s jejich existencí spojuje městečko Borrowdale v Anglie, kde se tuha od 16. století těžila.

V současnosti už nemáme pouze klasické tuhové tužky, ale sortiment určený k psaní, malování a různým výtvarným technikám je mnohem bohatší. Děti i dospělí se tak mohou radovat z pastelek mnoha barevných odstínů, lihových i jiných fixů, zvýrazňovačů a dalších kouzelných kreativních vychytávek. A ještě jedna zajímavost. Vůbec největší tužku na světě vyrobili v New Yorku v roce 2007. Vážila přes 8 000 kilogramů a na délku měřila neuvěřitelných 23 metrů. Byla plně funkční, a dokonce měla na jednom konci gumu. Každopádně, k psaní ji pravděpodobně nikdo nikdy nepoužil…

Pro Dudlu napsala: Jitka Kučová

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem tužek na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás tužky nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

kreativni-tvoreni-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky