UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Zdobení vánočního stromečku je asi tou nejoblíbenější vánoční tradicí. Voňavý jehličnan ověšený nejrůznějšími ozdobami různých barev a osvícený světýlky je tím nejkrásnějším vánočním aranžmá, bez kterého si Vánoce umí představit jen málokdo. Věděli jste ale, že je tento zvyk poměrně mladý?

jak-ozdobit-vanocni-stromecek

Jak moderně ozdobit vánoční stromeček? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Historie vánočního stromečku

Kořeny zdobení stromku v mrazivém čase adventu sahají až do pohanských dob a s Vánocemi jako takovými mají pramálo společného. Lidé v dávných dobách zdobili stromy zejména jako výraz úcty k přírodě a s nadějí na opětovný příchod teplých jarních dnů. Ani příchod křesťanství nedokázal tento pohanský zvyk potlačit, církev ho proto přijala za zvyk vlastní, stejně tak jako mnoho dalších tradic.

Vůbec první vánoční stromeček, jak ho známe dnes, se objevil až v roce 1570 v německých Brémách. Nejprve se stromy zdobily jen na veřejných prostranstvích, do vnitřních prostor domácností se dostaly až o století později, a to jen do rodin bohatých měšťanů. Teprve v 19. století se tato tradice dostala i na venkov.

V Čechách se první vánoční stromeček objevil až v roce 1812, konkrétně v domě ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha. Ten pozval na štědrovečerní večeři přátele s jejich manželkami, které nádherně ozdobená jedle velmi okouzlila. V následujících letech se pak začaly stromky zdobit v mnoha měšťanských domech, ovšem do venkovských rodin se tato tradice dostala teprve před sto lety.

vanocni-dekorace

Jak správně ozdobit vánoční stromeček

Tradičními vánočními ozdobami byly především ozdoby z přírodních materiálů - cukroví (hlavně perníčky), červená jablíčka, slaměné ozdoby, mašle a svíčky. Zkrátka co dům dal. Dnes zdobíme stromky nejrůznějšími třpytivými koulemi, zvonky, řetězy a umělými světýlky. Stromek ladíme do různých barev, každý rok je v módě jiná barevná kombinace a je samozřejmě jen na nás, co se nám líbí. Tradičním barvám vánočních ozdob ale jednoznačně vévodí červená a zlatá. Pokud si nevíte se zdobením stromečku rady, můžete vybírat ozdoby právě v těchto barvách.

Co ale vyzkoušet venkovský styl zdobení? Tradiční zdobení pomocí dostupných přírodních surovin vám ušetří peníze a zároveň na vás dýchne atmosféru starobylých venkovských Vánoc.

Abyste docílili co možná nejvěrnějšího dobového efektu, použijte tyto materiály:

 • zdobené vánoční perníčky (s dírkou na mašli k zavěšení na stromek)
 • červené mašličky
 • sušené plátky pomeranče
 • slaměné ozdoby
 • dřevěné ozdoby


Jak na zdobení

Nevíte–li si rady, jak se ke zdobení stromečku postavit, můžete se držet tohoto návodu:

 1. Světelný řetěz umístěte na stromeček jako první. Na ozdobený stromek by se vám dával obtížně.

 2. Špici stromečku ozdobte buď hvězdou nebo špičkou.

 3. Ozdoby rozmisťujte pokud možno symetricky.

 4. Ty největší věšte do spodní části stromku a ty menší spíše na horní větvičky.

 5. To platí hlavně pro vánoční koule – budou-li se odspodu stromku k jeho vršku postupně zmenšovat, výsledný efekt bude dokonalý.

 6. Svíčky a prskavky, lpíte-li na nich, umisťujte co nejdále ke krajům, abyste minimalizovali riziko, že stromek začne hořet


Pamatujte, že každý vánoční stromeček je krásný, zvlášť je-li zdoben s láskou a radostí. Fantazii se meze nekladou a když ke zdobení stromečku přizvete i děti, budou vám možná chvílemi vstávat vlasy na hlavě, ale nakonec určitě sami uznáte, že ta dětská radost za to stojí a že letošní vánoční stromeček je jen a jen váš.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vánoční dekorace:

Pokračujte v čtení blogu: