Jak naladit kytaru?

Aby vaše kytara vydávala libé tóny, je potřeba ji mít správně naladěnou. Chvála všem lidem s absolutním sluchem a jímá mě bledá závist. My smrtelníci si budeme muset vystačit s ladičkou. Pokud jste sběratelé strunných nástrojů, tak vás určitě potěší, že nemusíte mít pro každý nástroj jinou ladičku. Bohatě si vystačíte s jednou ladičkou na ukulele, kytaru (akustickou i elektrickou), dulcimer, banjo, mandolínu či baskytaru.

jak-naladit-kytaru

Jak naladit kytaru? (Zdroj fotky: Freepik.com)

V dnešní době je asi nejjednodušší si stáhnout appku do telefonu a máte ladičku kdykoliv po ruce. I přes oblibu mobilních aplikací při ladění kytary zůstávám věrná poctivé “externí” ladičce. Klasická kytarová ladička Malá krabička s displejem, kde lítá ručička jako smyslů zbavená, když se snažíte naladit ten správný tón. Ladičky jsou vybaveny mikrofonem, takže při ladění potřebujete hrobové ticho. Jinak vám z toho za chvilku začne tikat oko, když už máte skoro naladěno a někdo vám do toho začne mluvit.

Spousta jich je vybavena jackem, přes který připojíte elektrickou kytaru, baskytaru nebo kablík s klipem, aby vám okolní ruch mohl být ukradený. Klipové kytarové ladičky Malá a kompaktní ladička, kterou cvaknete na vršek kytary a nějaký okolní hluk vás nezajímá. Ladička snímá jen vibrace, takže i na koncertě naladíte během písniček. Pedálová ladička Exkluzivka pro elektrické kytary a baskytary, jak už napovídá název, tak ladička je v podobě pedálového efektu. Pohodlně tak naladíte během koncertu jen sešlápnutím pedálu. Jak naladit kytaru? Kytara má 6 strun. Od nejtlustší E, A, D, g, h, e. Při ladění začínáte zpravidla od E. Zapněte ladičku a zahrajte strunu, ladička vám prozradí, jak moc mimo jste.

Úpravu tónu struny ladíte kolíkem příslušné struny. Kdyby si někdo nepamatoval, tak je to zřejmé i pohledem, kam která struna vede. Strunu můžete buď povolit (snížit tón) otočením doprava nebo více napnout (zvýšit tón) otočením doleva. U klasických ladiček je ručička, která pokud je na středu, tak máte ideálně naladěno. U klipových ladiček většinou bývá jen název struny/tónu. Když je ručička více vlevo, musíte více napnout, pokud je ručička za polovinou vpravo, tak strunu povolte. Takhle postupujte u všech strun, dokud nemáte naladěno. Není to žádná věda a vy s naladěnou kytarou můžete preludovat svému okolí do dalšího rozladění.

Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková

Vyberte si na Dudlu dětské hudební nástroje:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení