UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak uplést pomlázku?

Velikonoce. Barvení vajíček, vyfouknutí kraslic, pečení beránka a mimo jiné i pletení pomlázek. Na tyto křesťanské svátky se z mužů stanou lovci těch nejlepších vrbových proutků na pomlázku. Ty nejlepší ulovíte na vrbě košíkářské.

jak-uplest-pomlazku

Jak uplést pomlázku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pomlázka se dá uplést ze šesti, osmi nebo klidně i jedenácti (ve skutečnosti z dvanácti) proutků. My vás naučíme tu nejtradičnější z osmi. Jak uplést pomlázku z 8 proutků? Poutky vybírejte tenké a ohebné. Je důležité, abyste na jednu pomlázku vybrali proutky stejné tloušťky. Délka se dá upravit vždy, ale různě silné proutky by vám při pletení dělaly neplechu. Postup se opakuje pořád dokola a po chvilce už vám prsty budou pracovat sami.

Postup na pletení pomlázky z 8 proutků.

Osm stejně silných proutků si k sobě zarovnejte od špičky (ta nejslabší část), seřízněte na stejnou délku a pevně svažte provázkem kousek pod vrcholem. Proutky si rozdělte na dvě poloviny. Čtyři dejte na levou stranu (levé proutky) a čtyři na pravou stranu (pravé proutky).

Vezměte krajní pravý proutek a prostrčte ho vrchem přes proutky mezi druhým a třetím levým proutkem, a spodem vraťte mezi pravé proutky na nejbližší místo. Z krajního pravého proutku je teď vnitřní. Vezměte krajní levý proutek a prostrčte ho vrchem přes proutky mezi druhým a třetím pravým proutkem, a spodem vraťte mezi levé proutky na nejbližší místo. Z krajního levého proutku je teď vnitřní.

vytvarna-vychova

Opakujte dokola, dokud se nedostanete ke konci, kde si nechte tak 10 cm nezapletených proutků na rukojeť. Rukojeť omotejte buď slabým proutkem nebo provázkem. Během pletení proutky řádně utahujte a občas už spletený kus pomlázky trochu porovnejte. Jestli plést pomlázku od užších nebo silnějších konců má stejné řešení, jako zda loupat banán od bubáka nebo od stopky, takže žádné.

U nás v rodině se vždy plete od užších konců. Sami se přesvědčíte, že na pletení pomlázky není nic složitého. I kdyby jste to za ten rok zapomněli, tak jakmile vezmete proutky znovu do ruky, půjde to samo.

A nezapomeňte, že pomlázka od slova pomladit. To znamená, že dívku lehce pomlázkou pohladíme po hýždích, aby byla stále mladá a krásná. Ne, že to vezmete druhým koncem a holkám zbudou z vaší návštěvy na památku jelita přes stehna.

Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková

Vyberte si kreativní potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: