Jak uplést pomlázku?

Velikonoce. Barvení vajíček, vyfouknutí kraslic, pečení beránka a mimo jiné i pletení pomlázek. Na tyto křesťanské svátky se z mužů stanou lovci těch nejlepších vrbových proutků na pomlázku. Ty nejlepší ulovíte na vrbě košíkářské.

jak-uplest-pomlazku

Jak uplést pomlázku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pomlázka se dá uplést ze šesti, osmi nebo klidně i jedenácti (ve skutečnosti z dvanácti) proutků. My vás naučíme tu nejtradičnější z osmi. Jak uplést pomlázku z 8 proutků? Poutky vybírejte tenké a ohebné. Je důležité, abyste na jednu pomlázku vybrali proutky stejné tloušťky. Délka se dá upravit vždy, ale různě silné proutky by vám při pletení dělaly neplechu. Postup se opakuje pořád dokola a po chvilce už vám prsty budou pracovat sami.

Postup na pletení pomlázky z 8 proutků.

Osm stejně silných proutků si k sobě zarovnejte od špičky (ta nejslabší část), seřízněte na stejnou délku a pevně svažte provázkem kousek pod vrcholem. Proutky si rozdělte na dvě poloviny. Čtyři dejte na levou stranu (levé proutky) a čtyři na pravou stranu (pravé proutky). Vezměte krajní pravý proutek a prostrčte ho vrchem přes proutky mezi druhým a třetím levým proutkem, a spodem vraťte mezi pravé proutky na nejbližší místo. Z krajního pravého proutku je teď vnitřní. Vezměte krajní levý proutek a prostrčte ho vrchem přes proutky mezi druhým a třetím pravým proutkem, a spodem vraťte mezi levé proutky na nejbližší místo. Z krajního levého proutku je teď vnitřní.

Opakujte dokola, dokud se nedostanete ke konci, kde si nechte tak 10 cm nezapletených proutků na rukojeť. Rukojeť omotejte buď slabým proutkem nebo provázkem. Během pletení proutky řádně utahujte a občas už spletený kus pomlázky trochu porovnejte. Jestli plést pomlázku od užších nebo silnějších konců má stejné řešení, jako zda loupat banán od bubáka nebo od stopky, takže žádné. U nás v rodině se vždy plete od užších konců. Sami se přesvědčíte, že na pletení pomlázky není nic složitého. I kdyby jste to za ten rok zapomněli, tak jakmile vezmete proutky znovu do ruky, půjde to samo.

A nezapomeňte, že pomlázka od slova pomladit. To znamená, že dívku lehce pomlázkou pohladíme po hýždích, aby byla stále mladá a krásná. Ne, že to vezmete druhým koncem a holkám zbudou z vaší návštěvy na památku jelita přes stehna.

Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení