Jak napsat pozvánku na narozeniny?

Narozeniny jsou milým důvodem pro uspořádání oslavy, kam pozvete vaše blízké osoby. Jestliže budete narozeninovou párty sami organizovat, musíte začít s její přípravou včas. Nejprve si vyberte datum, kdy akce proběhne. Bude se jednat o odpolední akci, akci na celý den nebo dokonce víkend? Musíte si také zvolit místo, kde se vaše oslava bude konat. U vás doma, v restauraci, nebo třeba v parku při pikniku?

jak-napsat-pozvanku-na-narozeniny

Jak napsat pozvánku na narozeniny? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Bude mít oslava nějaký styl, čemuž by měl odpovídat i dress code účastníků? Budete zajišťovat i nějaké dekorace typu balónky, konfety, rekvizity do fotokoutku apod.? Následně se zamyslete nad tím, jaké se bude na oslavě podávat pohoštění. Budete mít jídlo vlastní, zajistí vám ho catering nebo necháte obstarání části pochutin i na hostech? Dále si budete muset ujasnit, koho na vaši narozeninovou oslavu pozvete. Pouze blízkou rodinu, nebo i vzdálenější příbuzné, přátele či kolegy z práce? A zábavu necháte spontánně na hostech, nebo chcete zařídit třeba kapelu, fotokoutek atd.?

Pokud máte v hlavě odpovědi na tyto základní otázky, můžete se pustit do pozvánky na narozeniny. Tu si můžete buď koupit nebo vyrobit. V případě vlastní tvorby se pak ještě můžete rozhodovat mezi klasickou pozvánkou psanou nebo tištěnou na papíře nebo elektronickou verzí vytvořenou v počítači nebo mobilu. A co pak máte do pozvánky na narozeniny napsat?

vytvarna-vychova

Logicky by v ní měly zaznít základní a podstatné informace, jako je datum, čas a místo konání akce. Dále je dobré zmínit případný styl oslavy a požadovaný dress code, jestliže ho budete po hostech chtít. Není od věci přidat i větu (či mezinárodní zkratku RSVP, což je zkratka francouzské fráze Répondez s'il vous plaît, tedy v překladu „prosím odpovězte“), že po hostovi požadujete potvrzení účasti s předstihem.

Lépe se vám tak bude kalkulovat pohoštění a vybírat např. velikost salónku v restauraci. Jako u všech textů i zde platí, že je potřeba brát ohled na příjemce zprávy a přizpůsobit mu obsah sdělení. Sami mi jistě dáte za pravdu, že je rozdíl tvořit pozvánku na dětskou oslavu (kdy volíte třeba vtipný text, familiární fráze, používáte barvy a obrázky) a pozvánku na oslavu kulatých narozenin.

Jakmile máte pozvánku na narozeniny hotovou, budete ji muset rozeslat (klasicky poštou nebo moderně emailem či SMS) nebo předat z ruky do ruky všem pozvaným osobám. Doporučuje se začít pozvánky distribuovat co nejdříve, aby si pozvaní hosté mohli zarezervovat termín, začali shánět narozeninový dárek, případně dokoupili oblečení, máte-li pevně daný dress code.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si kreativní potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: