Co je IVF?

IVF (zkratka anglického „in vitro fertilisation“ = oplodnění ve zkumavce) je nejúčinnější metodou asistované reprodukce, která se dnes hojně využívá u párů, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou. Jak už je z názvu patrné, metoda spočívá v mimotělním oplodnění ženského vajíčka partnerovou spermií a následné zavedení embrya do dělohy. Celý proces probíhá v centru asistované reprodukce. V tomto článku se dozvíte, co vše IVF obnáší a na co se připravit.

co-je-ivf

Indikace k IVF

Indikací k IVF je neplodnost, a to buď na straně ženy nebo muže. Je přirozené, že může početí dítěte trvat i několik měsíců, proto nedaří-li se vám počít hned napoprvé nebo napodruhé, nemějte obavy, v tuto chvíli to ještě nemusí vůbec nic znamenat. Návštěva kliniky asistované reprodukce se u žen do 35 let věku doporučuje ve chvíli, kdy se početí nedaří po dobu 12 měsíců, u žen nad 35 let pak nedojde-li k otěhotnění ani po 6 měsících intenzivního snažení.

Zde jsou nejčastější příčiny neplodnosti:

U žen:

 • neprůchodnost vejcovodů (např. z důvodu srůstů)
 • endometrióza
 • myomy v děloze
 • poruchy menstruačního cyklu (poruchy ovulace, nepravidelná menstruace)
 • předčasné ovariální selhání
 • nižší počet vajíček
 • vyšší věk
 • nadváha
 • kouření, konzumace alkoholu, užívání drog

U mužů:

 • snížené množství spermií
 • nižší pohyblivost spermií
 • vyšší věk
 • nadváha
 • kouření, konzumace alkoholu, užívání drog

Průběh IVF

Pokud splňujete podmínky k návštěvě centra asistované reprodukce (tedy nedaří-li se vám po určitou dobu počít), prvním krokem je konzultace s lékařem. Do centra se můžete dostavit buď ze svého vlastního rozhodnutí nebo na doporučení vašeho gynekologa, který vám vystaví žádanku – na základě ní vám pak zdravotní pojišťovna přispěje na proces IVF přispěje.

 1. Konzultace a vyšetření - Při první návštěvě centra asistované reprodukce vás čeká nejprve vstupní konzultace, která obnáší podrobnou anamnézu – jak dlouho se nedaří otěhotnět, zda už nějaké děti máte a jak byly počaty, jak probíhalo těhotenství a porod, zda kouříte a mnoho dalších otázek. Pak následuje vyšetření vás i vašeho partnera, jehož cílem je zjistit, proč se početí nedaří. U žen se provádí vyšetření hormonálního profilu, ultrazvukové vyšetření, případně vyšetření průchodnosti vejcovodů. U mužů pak spermiogram (vyšetření kvality, množství a pohyblivosti spermií).
 2. Stimulace vaječníků a odběr vajíček - Dalším krokem je hormonální stimulace vaječníků za účelem odběru několika zralých vajíček. Samotná stimulace trvá odhadem 2 až 3 týdny a obnáší pravidelnou injekční aplikaci hormonálních preparátů a pravidelné ultrazvukové kontroly. V momentě, kdy jsou vajíčka zralá, je naplánován den jejich odběru. K tomu dochází v celkové narkóze, kdy je pod kontrolou ultrazvuku zavedena pochvou jehla až do vaječníků a jsou odebrána vajíčka.
 3. Odběr spermií - Odběr spermií je oproti odběru vajíček úplně jednoduchý, dochází k němu masturbací. Není-li to z nějakého důvodu možné, přistoupí se k chirurgickému odběru spermií. Odběr spermatu probíhá v den provedení samotného IVF, případně je použito zmražené sperma, je-li k dispozici.
 4. IVF - Samotné IVF (mimotělní oplodnění) probíhá v laboratoři ve skleněné misce s kultivačním médiem, a to buď tak, že se k vajíčku přidají spermie a následně dojde k oplodnění, případně se do vajíčka vpraví spermie uměle (mikroinseminace).Po několika dnech kultivace je nakonec embryo zavedeno do dělohy (embryotransfer).

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro dospělé:

Pokračujte v čtení blogu: