Co je endometrióza?

V souvislostí s plodností žen je často spojován termín endometrióza. Co je endometrióza, co způsobuje a jak se tento problém řeší? Endometrióza je ženské onemocnění, kdy během menstruace neodejdou z těla všechny části děložní sliznice, ale zachytí se v břišní dutině nebo i jinde v těle.

Endometrióza patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním u žen, které jsou v reprodukčním věku. V některých případech může toto onemocnění způsobit i neplodnost. Jako příčina neplodnosti je endometrióza ve 20 % - 50 % případů.

A jaká je příčina vzniku endometriózy?

Nejčastěji se jedná o hormonální poruchu, potažmo nerovnováhu. Konkrétně může být příčinou zvýšená hladina estrogenu nebo snížená hladina progesteronu.

Endometrióza má 4 typy. Jedním z nich je peritoneální typ, kdy se výstelka, která neodešla při menstruaci, nachází na podbřišnici. Další možností je endometrióza ovariální. V tomto případě se výstelka nachází na vaječnících. V případě endometriózy rektovaginální se pak nachází mezi konečníkem a vagínou. Poslední variantou je pak adenomyóza, kdy se výstelka objeví uvnitř děložní svaloviny. Konkrétní typ je pak zjištěn během laparoskopického či hysteroskopického vyšetření.

sportovni-vyziva

A jaké má endometrióza příznaky?

Projevuje se hlavně bolestivou a silnější menstruací, tlaky a bolestmi v oblasti podbřišku nebo bolestí při pohlavním styku. Objevit se mohou i stopy krve v moči.

Jak probíhá léčba endometriózy?

Jednou z možností je hormonální léčba, která napomáhá zabránit dalšímu růstu. Další možností je pak léčba chirurgická, během které se odstraní ložiska. Obě tyto metody se mohou kombinovat. Chirurgické odstranění probíhá za pomoci laseru. V případě větších ložisek se pak přistupuje ke klasické operaci. V případě, že už pacientka nechce mít děti, přistupuje se často i k odstranění vaječníků, a to z důvodu, aby se předešlo dalšímu síření onemocnění.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: