UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je endometrióza?

V souvislostí s plodností žen je často spojován termín endometrióza. Je to ženské onemocnění, kdy během menstruace neodejdou z těla všechny části děložní sliznice, ale zachytí se v břišní dutině nebo i jinde v těle.

co-je-endometrioza
Co je to endometrióza?

Endometrióza

Endometrióza patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním u žen, které jsou v reprodukčním věku. V některých případech může toto onemocnění způsobit i neplodnost. Jako příčina neplodnosti je endometrióza ve 20 % - 50 % případů.

Příčiny endometriózy

Endometrióza má 4 typy. Jedním z nich je peritoneální typ, kdy se výstelka, která neodešla při menstruaci, nachází na podbřišnici. Další možností je endometrióza ovariální. V tomto případě se výstelka nachází na vaječnících. V případě endometriózy rektovaginální se pak nachází mezi konečníkem a vagínou. Poslední variantou je pak adenomyóza, kdy se výstelka objeví uvnitř děložní svaloviny. Konkrétní typ je pak zjištěn během laparoskopického či hysteroskopického vyšetření.

sportovni-vyziva

Příznaky endometriózy

Projevuje se hlavně bolestivou a silnější menstruací, tlaky a bolestmi v oblasti podbřišku nebo bolestí při pohlavním styku. Objevit se mohou i stopy krve v moči.

Léčba endometriózy

Jednou z možností je hormonální léčba, která napomáhá zabránit dalšímu růstu endometria na místech, kde nemá být. Další možností je pak léčba chirurgická, během které se odstraní ložiska. Obě tyto metody se mohou kombinovat. Chirurgické odstranění probíhá za pomoci laseru. V případě větších ložisek se pak přistupuje ke klasické operaci. V případě, že už pacientka nechce mít děti, přistupuje se často i k odstranění vaječníků, a to z důvodu, aby se předešlo dalšímu síření onemocnění.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: