UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to bakteriální vaginóza a jak ji léčit?

Bakteriální vaginóza je nezánětlivé gynekologické onemocnění, které vzniká v důsledku dlouhodobé patologické změny vaginální mikroflóry, nejčastěji zapříčiněné výrazným poklesem počtu prospěšných lactobacilů (bakterií mléčného kvašení) a následným přemnožením choroboplodných mikroorganismů („nepřátelských“ bakterií).

bakterialni-vaginoza

Co je to bakteriální vaginóza?

Bakteriální vaginóza

Původcem onemocnění je bakterie Gardnerella vaginalis, která je sice běžnou součástí vaginální mikroflóry a za normálních okolností není nebezpečná, ale pokud dojde k narušení zdravého prostředí pochvy a k přemnožení této bakterie, rozvine se bakteriální vaginóza. Protože se jedná o infekční onemocnění, je též sexuálně přenosné. Jak se projevuje a jak ho léčit?

Příznaky

V mnoha případech může bakteriální vaginóza probíhat skrytě a bez větších projevů, které by ženu vyhnaly k lékaři.

Při větším narušení zdravého vaginálního prostředí se ale mohou objevit i tyto nepříjemné příznaky:

  • typický „rybí“ zápach intimních partií
  • hojný šedobílý výtok
  • svědění či pálení rodidel
  • pálení při močení
  • bolesti při pohlavním styku
  • vaginální suchost

 
Diagnostika

Přesná diagnóza bakteriální vaginózy se určí podle stěrů z pochvy, které se odešlou na kultivaci na mikrobiologii anebo i ze vzorku moči stejným způsobem.

hracky-pro-dospele

Léčba

Léčba bakteriální vaginózy je stejná jako u ostatních infekčních onemocnění, spočívá v podávání antibiotik, v tomto případě metronidazolu a klindamycinu. Kromě toho je ale důležitá i prevence a navrácení ztracené rovnováhy zdravého poševního prostředí. Toho nejlépe docílíte užívání probiotik během antibiotické léčby i po ní, přiměřenou intimní hygienou a případně i občasnými vaginálními výplachy či bylinnými napářkami.

Bakteriální vaginóza v těhotenství

Přestože se nejedná o nijak zvlášť závažné onemocnění a vyskytuje se u početné skupiny žen, představuje riziko pro ženy v těhotenství, protože může způsobit předčasný porod. Léčba je tedy rozhodně na místě, proto při jakýchkoli gynekologických potížích neváhejte navštívit svého gynekologa.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si hračky pro dospělé:

Pokračujte v čtení blogu: